Alertă de la MAE. Atenţie mare dacă plecaţi în Grecia, în minivacanţa de Paşte

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a emis o atenţionare de călătorie pentru Portugalia, unde s-a decretat stare de alertă până în 21 aprilie din cauza unei greve a transportatorilor de combustibili, fiind aşteptate perturbări în transporturile aeriene şi serviciile de transport public. O altă atenţionare vizează Grecia, unde Federaţia Navală Panelenă a anunţat, pentru 1 mai, o grevă pentru toate categoriile de nave.
Romania TV
17 apr. 2019, 18:28
Alertă de la MAE. Atenţie mare dacă plecaţi în Grecia, în minivacanţa de Paşte

MAE informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Portugheză că autorităţile locale au decretat situaţie de alertă, până în 21 aprilie, ca urmare a grevei transportatorilor de materiale periculoase (combustibili). Sunt preconizate perturbări atât ale zborurilor şi serviciilor de transport public, cât şi disfuncţionalităţi în furnizarea de carburanţi consumatorilor fizici (timpi mari de aşteptare la staţiile de alimentare).

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României în Republica Portugheză: +351.213.968.812, +351.213.979.982, +351.213.966.463, +351.213.960.866, apelurile la ultimele două numere de telefon fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al misiunii diplomatice a României la Lisabona: +351927411628.

MAE recomandă consultarea paginilor de Internet http://lisabona.mae.ro, www.mae.ro, pagina de Facebook a Ambasadei României în Republica Portugheză – www.facebook.com/Ambasada_Lisabona.

De asemenea, MAE informează că, în Republica Elenă, Federaţia Navală Panelenă a anunţat organizarea unei greve de 24 de ore la toate categoriile de nave în 1 mai, în intervalul orar 00:01-24:00.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena: +302106728879 şi +302106744544 şi cel al Consulatului General la Salonic: +302310340088, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCR) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie cu caracter de urgenţă au la dispoziţie şi telefonul de permanenţă al Ambasadei României în Republica Elenă +306978996222 şi cel al Consulatului General al României la Salonic +306906479076.

MAE recomandă consultarea paginilor de internet http://atena.mae.ro, http://salonic.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte că românii care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Oana Lis trece prin momente cumplite. A izbucnit în plâns: „Viața m-a îngenuncheat”
Fanatik.ro
Gigi Mulţescu, primire ostilă la Universitatea Craiova: “Au spus că a venit dinamovistul ăla!”. Cum i-a câștigat pe olteni. Exclusiv
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
La ce înălţime trebuie să stea termostatul pentru a consuma mai puţin gaz: aşa vei economisi la facturi
Adevarul
Capcană pe Centura Capitalei: „Rupi un sfert de mașină acolo”. Reacția autorităților
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Jasmina este tânăra de 20 de ani care și-a pierdut viața în impactul devastator de pe Calea Ferentari! Prietena ei se afla la volan
iamsport.ro
Cea mai mare afacere din fotbalul românesc: '123 de milioane de lei'
MediaFlux
După prea multe luni în Thailanda, Radu Vâlcan numai suportă frigul din România. Cum umblă îmbrăcat prezentatorul de la „Insula iubirii” PAPARAZZI FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Meciuri de 5 stele în etapa a 5-a din Grupa UCL: prezentare, statistici, cote pariuri