ALERTĂ în Marea Britanie. E cea mai mare AMENINŢARE TERORISTĂ după 11 septembrie 2001

Marea Britanie se confruntă cu cea mai mare ameninţare la adresa securităţii de după 11 septembrie 2001.
Iulian Tudor
24 nov. 2014, 13:10
ALERTĂ în Marea Britanie. E cea mai mare AMENINŢARE TERORISTĂ după 11 septembrie 2001

Marea Britanie se confruntă cu o ameninţare teroristă mai mare decât oricare alta de dinainte sau de după atacurile de la 11 septembrie 2001 din SUA, a declarat secretarul de interne Theresa May.

Guvernul va introduce miercuri o nouă legislaţie împotriva terorismului pentru a combate o serie de ameninţări, în special din partea britanicilor care s-au întors din Siria şi Irak unde au luptat alături de militanţii islamişti, a adăugat ea.

‘Când agenţiile de securitate şi de informaţii ne spun că ameninţarea cu care ne confruntăm acum este mai periculoasă decât oricare alta de dinainte sau de după (atacurile de la) 11 septembrie (2001), ar trebui să fim atenţi’, a spus ea într-un discurs susţinut la Londra.

Theresa May a adăugat că, de la atentatele sinucigaşe cu bombă comise de patru tineri britanici la Londra în 2005 şi soldate cu 52 de morţi, aproximativ 40 de scenarii teroriste au fost dejucate.

Printre acestea s-au numărat încercări de a comite atacuri cu armă pe străzile din Marea Britanie, în stilul atentatului de la Mumbai, un plan de a arunca în aer Bursa de la Londra, intenţia de a doborî avioane şi conspiraţii de a ucide un ambasador britanic şi militari.

‘Aproape toate aceste atacuri au fost prevenite. Însă, aşa cum s-a lăudat (organizaţia) IRA odată, teroriştii nu trebuie să fie norocoşi decât o dată’, a mai spus Theresa May.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce salariu are, de fapt, Nicușor Stanciu în China! Renunță la naționala României? Verdictul lui Giovanni Becali
Capital.ro
Interdicție generală pentru români. Activitatea care devine interzisă în perioada 31 martie-9 aprilie: S-a dat ordin
Playtech.ro
Cât te costă drumul până în Thassos sau Halkidiki după scumpirea carburanților. Diferența față de anul trecut
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj