Alertă la Aeroportul Mihail Kogălniceanu: Dronă interceptată în apropierea Bazei NATO!

O dronă, cel mai probabil de natură comercială, a fost observată miercuri, de către personalul aflat în serviciul de pază în cadrul Bazei 57 Aeriene Mihail Kogălniceanu,
Alina Costache
18 apr. 2024, 14:20
Alertă la Aeroportul Mihail Kogălniceanu: Dronă interceptată în apropierea Bazei NATO!
Alertă la Aeroportul Mihail Kogălniceanu: Dronă interceptată în apropierea Bazei NATO!

Forțele Aeriene Române au anunțat că seara trecută a fost detectată o dronă la o distanță de 4-5 kilometri față de turnul de control al Aeroportului Mihail Kogălniceanu.

„Miercuri, 17 aprilie, în intervalul 20.54 – 21.51, personalul aflat în serviciul de pază în cadrul Bazei 57 Aeriene Mihail Kogălniceanu, a raportat prezența în aer, într-o zonă aflată la aproximativ 4 -5 km N-NV de turnul de control al Aeroportului Internațional , la nord de localitatea Mihail Kogălniceanu, a unui sistem aerian fără pilot, cel mai probabil de natură comercială, care a evoluat cu viteze mici și la înălțimi reduse”, arată Forțele Aeriene Române, într-un comunicat.

Citește și: Bază militară din Transnistria, atacată cu o dronă kamikaze

Conform declarațiilor, toate măsurile necesare pentru asigurarea siguranței în spațiul aerian au fost luate, iar organele civile responsabile de traficul aerian au fost informate cu privire la această situație.

Este a treia dronă detectată recent în zona bazei militare NATO de la Mihail Kogălniceanu. Militarii Bazei Aeriene 57 Mihail Kogălniceanu au raportat că alte două drone au fost detectate în apropierea aeroportului la începutul acestei săptămâni.

„Situația produsă nu a impus aplicarea contramăsurilor de tip război electronic”, se arată în comunicat.

Comanda Bazei Aeriene 57 Mihail Kogălniceanu a informat Parchetul Militar pentru a aplica măsurile legale adecvate. De asemenea, la nivelul unității militare a fost constituită o comisie de cercetare a incidentului, avându-l în frunte pe șeful de stat major al Bazei Aeriene 57.

„În conformitate cu prevederile HG 859/2021 pentru aprobarea procedurii de autorizare a zborurilor cu aeronave în spațiul aerian național, art. 5, alin. (1), lit. c), operarea oricărui tip de aeronavă, inclusiv cele fără pilot, în porțiunile de spațiu aerian rezervat, segregat sau în zonele restricționate se poate realiza numai în condiţiile autorizării accesului de către unitatea de trafic care efectuează controlul traficului aerian în zona respectivă. Nerespectarea acestor reguli constituie contravenție, conform art. 11, lit. g), sancționată cu amendă de la 5.000 la 9.000 de lei așa cum este stabilit la art. 12, alin. 3 din același act normativ menționat”, precizează Forțele Aeriene.

Citește și: UPDATE MApN confirmă – O dronă militară s-a prăbușit în toiul nopții la 12 km de Insula Mare a Brăilei

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Decăderea Ştiinţei, în cifre! Andrei Vochin trage zece concluzii după două înfrângeri. „De ce principalul adversar al Craiovei este chiar Craiova”
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
5 motive pentru care aerul condiționat miroase a mucegai. Problema pe care nu trebuie să o ignori
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
A treia dronă rusească doborâtă de MApN după ce a intrat pe teritoriul României. Președintele Nicușor Dan, anunț de ultim moment
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România