ALERTĂ la Ierusalim: tentativă de incendiere a Bisericii Tuturor Naţiunilor; poliţia a arestat un suspect

Un bărbat a încercat vineri să incendieze Biserica Tuturor Naţiunilor din Grădina Gethsimani, în Ierusalimul de Est, înainte de a fi arestat, a anunţat poliţia israeliană care a declarat că privilegiază pista criminală, informează AFP.
Romania TV
04 dec. 2020, 20:12
ALERTĂ la Ierusalim: tentativă de incendiere a Bisericii Tuturor Naţiunilor; poliţia a arestat un suspect

Alertă la Ierusalim. Poliţia anunţă că a arestat un bărbat şi că tentativa de incendiere nu a afectat întreaga biserică.

„Unităţile de poliţie au arestat un bărbat de 49 de ani care a turnat lichid inflamabil în interiorul bisericii”, a anunţat purtătorul de cuvânt al poliţiei israeliene, Micky Rosenfeld, într-un comunicat, fără a face alte precizări, conform Agerpres.

Potrivit unui purtător de cuvânt al Bisericilor de pe Pământul Sfânt, Wadie Abou Nassar, suspectul este „un evreu ortodox”. „Îi mulţumim lui Dumnezeu pentru stingerea rapidă a focului”, a subliniat el într-un comunicat, îndemnând poliţia să ancheteze „serios” asupra incidentului şi evocând posibile „motivaţii rasiste”.

Potrivit unui purtător de cuvânt al pompierilor, care a precizat că au fost trimise patru echipaje la faţa locului, „din fericire focul nu s-a propagat în toată biserica”, însă fumul s-a răspândit peste tot în interiorul ei.

Băncile din biserică au fost înnegrite de fum, potrivit unui fotograf al AFP.

Alertă la Ierusalim. Palestina învinuieşte Israelul pentru atac

Biserica din Gethsimani, denumită şi „Basilica Agoniei”, este construită la poalele Muntelui Măslinilor din Ierusalimul de Est, în sectorul palestinian al Oraşului Sfânt, ocupat şi anexat de Israel. Biserica este construită pe locul unde, potrivit religiei creştine, Iisus Hristos a fost capturat.

Preşedinţia palestiniană, cu sediul la Ramallah în Cisiordania ocupată, a condamnat un „atac terorist plin de ură” şi a tras la răspundere Israelul pentru „atacurile comise împotriva palestinienilor, locurilor lor sfinte şi proprietăţilor lor”, potrivit agenţiei Wafa.

Citeşte şi: Cutremur violent, magnitudinea de moment a fost 5.2

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Ce a pățit omul care anunță cele mai tari transferuri din lume chiar într-o perioadă de mercato. ”Problemele” lui Fabrizio Romano cu fosta prietenă
Capital.ro
România este în doliu. A murit unul dintre românii care au scris istorie: S-a mutat între coperțile infinite
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din Albania. Românii iau cu asalt riviera albaneză, prețurile sunt mai mici decât în Grecia
Adevarul
Povestea arhitectului care a construit Teatrul Național și Hotelul Intercontinental și i-a spus „nu“ lui Ceaușescu
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață scriitorul Ion Zimbru
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Ce este interzis să faci în Duminica Tomii. Toți credincioșii trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj