Alertă meteo COD ROŞU de precipitaţii! Vremea face prăpăd mai multe zone din România!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare de cod roșu de vreme rea în județul Constanța.
Filip Stan
31 aug. 2024, 07:58
Alertă meteo COD ROŞU de precipitaţii! Vremea face prăpăd mai multe zone din România!
Alertă meteo COD ROŞU de precipitaţii! Vremea face prăpăd mai multe zone din România!

Mai multe localităţi din judeţul Constanţa, printre care Constanţa, Năvodari, Corbu, sunt vizate sâmbătă dimineaţă de o avertizare cod roşu de precipitaţii abundente, anunţă ANM.

Astfel, localităţile Constanţa, Năvodari, Ovidiu, Murfatlar, Mihail Kogălniceanu, Cumpăna, Valu lui Traian, Lumina, Agigea, Corbu, Poarta Albă se află sâmbătă dimineaţă sub avertizare cod roşu de tip nowcasting.

Citeşte şi: Furtuni de cod portocaliu pe litoral în următoarele două zile. Ploile și vijeliile se extind în mai multe zone, apoi revine CANICULA

„Vor fi averse, iar prin acumulare cantităţile de apă vor depăţi 40…50 l/mp. În zona aflată sub avertizare, în ultimele ore s-au acumulat cantităţi de 50…60 l/mp”, anunţă meteorologii de la ANM.

Citeşte şi: Prognoza meteo. Care sunt previziunile meteorologilor, cum va fi vremea în ţară

Treisprezece localităţi din judeţul Constanţa s-au aflat, vineri dimineaţă, sub avertizare Cod roşu de ploi, cantităţile de apă urmând a depăşit 30-35 de litri pe metrul pătrat, în zone unde în ultimele ore s-au acumulat deja cantităţi de 50-60 de litri pe metrul pătrat.

Autoritățile din Constanța au emis cod roșu de inundații în județul Constanța, ca urmare a precipitaților din ultimele 24 de ore.

Administrația Națională a Apelor Române avertizează cetățenii din Constanța asupra pericolului de inundații. Precipitații abundente vor avea loc în decursul zilei de azi, în intervalul 7:15 – 12:00. Cetățenii sunt sfătuiți să ia toate măsurile de precauție.

Ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele 24 de ore, a celor prognozate şi propagării, specialiștii I.N.H.G.A. au instituit Codul Roșu începând de astăzi, de la ora 7:15, până la ora 12:00. Acesta va afecta râurile din zona de sud – est a județului Constanța, situate la sud față de Canalul Dunăre-Marea Neagră, unde sunt posibile depășiri ale cotelor de pericol.

În acest interval se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte severe de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri. Recomandăm populației respectarea măsurilor dispuse de autoritățile de la nivel național, județean sau local cu responsabilități ȋn gestionarea situațiilor de urgență generate de inundații.

În funcţie de evoluţia fenomenelor hidrometeorologice vom reveni cu actualizarea prognozei hidrologice.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Marius Șumudică, acid după Rapid – CFR Cluj. I-a distrus: „Din respect, eu îmi schimbam numele. E jenant! Se mint!”
Capital.ro
Regulă pentru șoferi. Defectul care poate duce la respingerea mașinii la ITP. Ce spune legea despre parbriz
Playtech.ro
Top 3 cele mai periculoase țări din Europa pentru șoferi. România ocupă un loc îngrijorător în clasamentul accidentelor mortale
Adevarul
De la iluzia „mai bogați ca ungurii”, la coada UE. Austeritatea lui Bolojan, comparată cu „Epoca de Aur”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Horoscop 3 august. Ziua în care norocul își schimbă favoriții. Cine începe cu stângul și cine transformă ghinionul într-o mare să să
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România