Alertă meteo de fenomene extreme în 18 judeţe. Vor fi furtuni violente cu grindină şi vijelii

Ploile revin în centrul şi sud-vestul ţării. Meteorologii anunţă furtuni violente cu grindină şi vijelii pentru 18 judeţe începând de luni de la prânz până luni seara.
Alina Costache
13 iun. 2022, 10:25
Alertă meteo de fenomene extreme în 18 judeţe. Vor fi furtuni violente cu grindină şi vijelii

Alertă meteo de fenomene extreme în 18 judeţe. Meteorologii Administraţiei Naţionale de Meteorologie au emis cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată pentru intervalul 13 iunie, ora 12 – 13 iunie, ora 22.

„În intervalul menționat, local în zona de munte, în Oltenia, Muntenia și Transilvania, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe alocuri vijelii şi grindină. Cantitățile de apă vor depăși 20…30 l/mp și izolat 40 l/mp.

Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi pe arii restrânse și în restul țării, cu o probabilitate mai mare în sud și centru”, a transmis ANM.

Citeşte şi: Meteorologii avertizează: canicula a venit foarte devreme anul acesta. În Spania temperaturile ajung la 45 de grade Celsius

Alertă meteo de furtuni în Capitală. PROGNOZĂ SPECIALĂ PENTRU MUNICIPIULUI BUCUREȘTI

Vremea va fi caldă. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare după-amiaza și seara când vor fi posibile averse,
descărcări electrice și intensificări ale vântului. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 31 de grade.

Citeşte şi: Centralele termice individuale din blocuri ar putea deveni istorie mai repede decât credeam. Anunț de ultimă oră făcut de ministrul Mediului

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Așa ceva nu s-a mai văzut! Cel mai caraghios autogol din istoria fotbalului s-a dat în Republica Moldova. Video
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Accesul în propria locuință este limitat prin lege. Se cere acordul în aceste cazuri
Playtech.ro
Motivul pentru care supermarketurile mută constant produsele prin magazin. Trucul folosit asupra clienților
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi