Alertă mondială. Coreea de Nord a lansat două rachete balistice cu rază scurtă de acţiune

Rachetele balistice ale Coreei de Nord sunt interzise prin rezoluţiile Consiliului de Securitate al ONU.
Filip Stan
31 aug. 2023, 10:08
Alertă mondială. Coreea de Nord a lansat două rachete balistice cu rază scurtă de acţiune

Coreea de Nord a lansat miercuri cel puţin două rachete balistice cu rază scurtă de acţiune în mare, a anunţat armata sud-coreeană, la câteva ore după ce SUA a utilizat bombardiere B-1B pentru exerciţii aeriene aliate, potrivit Reuters.

„Armata noastră a întărit supravegherea şi vigilenţa pentru a se pregăti pentru provocări suplimentare şi pentru a-şi menţine pregătirea deplină prin cooperarea strânsă cu Statele Unite”, a declarat şeful Statului Major al armatei sud-coreene.

Viktor Orban nu vrea Ucraina în NATO. „Al treilea război mondial ar putea să ne bată la uşă!”
Şi Ministerul japonez al Apărării a anunţat că cel puţin o rachetă balistică a fost lansată în mare.

Lansarea din Coreea de Nord are loc cu o zi înainte ca SUA şi Coreea de Sud şi să încheie un amplu exerciţiu militar. Au fost 11 zile de exerciţii militare, în cadrul cărora bombardierele B-1B au efectuat exerciţii aeriene cu avioane de război din Coreea de Sud şi Japonia.

Rachetele balistice ale Coreei de Nord sunt interzise prin rezoluţiile Consiliului de Securitate al ONU.

Citeşte şi: Medvedev acuză Occidentul că vrea al Treilea Război Mondial: Rusia a avertizat liderii din Vest încă din 2008

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tragerea la sorţi turul 1 preliminarii UEFA Champions League, live video online. Cu cine pică U Craiova și când joacă. Ce adversar ar putea să aibă în turul 2
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți