Alex Mitriţă câştigă la New York mai puţin decât un jucător de la CFR Cluj. Salariul real al olteanului, dezvăluit de americani

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, de la Los Angeles Galaxy, este cel mai bine plătit jucător din actualul sezon al ligii americane de fotbal (MLS), cu un salariu anual de 7,2 milioane dolari, conform datelor oficiale oferite de Sindicatul Jucătorilor, citat de EFE, în timp ce românul Alexandru Mitriţă primeşte 500.000 de dolari de la New York City FC.
Ionela Marcu
13 iun. 2019, 10:17
Alex Mitriţă câştigă la New York mai puţin decât un jucător de la CFR Cluj. Salariul real al olteanului, dezvăluit de americani

Salariul lui Ibrahimovic, 37 ani, reprezintă un nou record în istoria MLS, dar este inferior mediei de 7,7 milioane dolari din liga nord-americană de baschet NBA. Anul trecut, la debutul său în MLS, Zlatan avea un salariu de doar 1,5 milioane dolari.

Mitriţă are al şaptelea salariu ca valoare la echipa din New York, cel mai bine plătit fiind argentinianul Maxim Moralez, cu 2 milioane de dolari, urmat de finlandezul Alexander Ring, 850.000 dolari, brazilianul Heber, 785.000 dolari, paraguayanul Jesus Medina, 750.000 dolari, luxemburghezul Maxime Chanot, 650.000, şi peruanul Alexander Callens, 600.000 dolari.

În topul salariilor din MLS, Ibrahimovic este urmat de mexicanul Giovani dos Santos (6,5 milioane), chiar dacă acesta s-a despărţit de Galaxy la începutul anului, americanii Michael Bradley (6,4), Jozy Altidore (6,3), ambii de la Toronto FC, mexicanul Carlos Vela (Los Angeles FC), golgheterul sezonului regulat (6,3), germanul Bastian Schweinsteiger (Chicago Fire) – 5,6, în timp ce atacantul englez Wayne Rooney (DC United) ocupă locul 9 cu 3,5 milioane dolari.

Salariul lui Mitriţă se devedeşte a nu fi nici pe de departe atât de mare pe cât îl anunţa presa la momentul transferului, atunci vorbindi-se de sume cuprinse între 1,2 milioane şi 1,8 milioane euro pe sezon. Mai mult, chiar în Liga 1 a existat anul trecut un salariu mai mare decât al lui Mitriţă, CFR Cluj plătindu-i lui Julio Baptista o remuneraţie de 500.000 euro pe sezon, adică cu aproximativ 65.000 de dolari mai mult decât Mitriţă.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Ora de vară 2026 în România. Data când se schimbă ora în România. Se dă ceasul înainte cu o oră
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj