Alexandru Rafila, anunţ la moţiunea de cenzură împotriva lui Vlad Voiculescu: Acţiunea nu are afirmaţii politice fără acoperire. Arată incapacitatea ministrului Sănătăţii.

Alexandru Rafila a vorbit despre moţiunea de cenzură care va fi depusă în Parlament împotriva ministrului Sănătăţii.
Alina Costache
10 feb. 2021, 12:19
Alexandru Rafila, anunţ la moţiunea de cenzură împotriva lui Vlad Voiculescu: Acţiunea nu are afirmaţii politice fără acoperire. Arată incapacitatea ministrului Sănătăţii.

Alexandru Rafila, anunţ la moţiunea de cenzură împotriva lui Vlad Voiculescu. Acesta a spus că acţiunea este foarte puţin politizată şi se bazează pe acţiuni clare.

Alexandru Rafila, anunţ la moţiunea de cenzură împotriva lui Vlad Voiculescu. Anunţul făcut de social-democrat

„Sperăm ca aceşti copii să recupereze ce au pierdut în această perioadă, dar sperăm şi să se dezvolte armonios. Deschiderea şcolilor a fost mereu pusă sub semnul întrebării de ministrul Sănătăţii, au existat multe discuţii în spaţiul public şi toţi au criticat modul în care au gestionat cei din Sănătate asta. Cred că riscurile rămân. Un plan de acţiune trebuie să existe şi el şi ar trebui să deruleze în acest moment. E lăudabil că trebuie să facem spitale regionale, dar nu cred că aceasta este marea problemă acum. Moţiunea e foarte puţin politizată, nu are afirmaţii politice fără acoperire, acţiunea arată incapacitatea ministrului Sănătăţii. Acestea nu pot fi respinse nici de actualii membrii ai coaliţiei. Dacă aş fi fost în locul lui Vlad Voiculescu aş fi pus în practică un program rapid pentru spitalele care au sisteme de oxigen şi aş fi introdus ventilaţie. De altfel avem câteva milioane de teste rapide pe care le folosim doar la primiri urgenţe. Trebuie să ne gândim cât de puţin se folosesc acestea.

Vlad Voiculescu, în cele 6 săptămâni de când ocupă poziţia de ministru al Sănătăţii, nu a reuşit nici măcar să demareze câteva proceduri care trebuie să asigure siguranţa pacienţilor în spitalele COVID, dar şi non-COVID, mai ales acolo unde există surse de oxigen. Lucrul ăsta îl clama cu foarte multă fervoare în luna noiembrie – că trebuie luate măsuri – şi existau documente foarte importante, atât din partea inspecţiei sanitare, cât şi din partea specialiştilor în terapie intensivă privind aceste pericole. În ceea ce priveşte controlul pandemiei, în mod evident, măsurile care să faciliteze accesul populaţiei la testare nu au fost luate, situaţia epidemiologică este îngrijorătoare, dar nu o cunoaştem, pentru că avem această informaţie tot de la ministrul Voiculescu – cifrele care sunt furnizate nu sunt credibile”, a declarat el.

Partidul Social Democrat depune miercuri la Camera Deputaţilor moţiunea simplă împotriva ministrului Sănătăţii, intitulată „Incompetenţa şi lipsa de asumare ucid – Vlad Voiculescu, un pericol pentru sănătatea românilor”. De altfel, deputatul PSD Alexandru Rafila a criticat Ministerul Sănătăţii din cauza „incapacităţii evidente” de a gestiona pandemia COVID-19.

Moţiunea simplă împotriva lui Vlad Voiculescu a fost anunţată încă de luni, 8 februarie, după şedinţa conducerii PSD. De asemenea, marţi au avut loc dezbateri cu asociaţiile medicilor, cu asociaţiile pacienţilor şi cu reprezentanţii sindicatelor.

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu a anunţat pe 1 februarie că parlamentarii social-democraţi vor depune o moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu. De altfel, liderul deputaţilor PSD, Alfred Simonis, a precizat că Vlad Voiculescu este chemat în Parlament, la „Ora Guvernului”, pentru ca acesta să explice „situaţia spitalelor din România în ceea ce priveşte măsurile preventive, gestionarea şi managementul riscului în saloanele în care sunt amplasate sau utilizate instalaţii de furnizare oxigen pentru pacienţi”.

Citeşte şi: Moţiunea simplă împotriva lui Vlad Voiculescu, depusă de PSD azi la Camera Deputaţilor

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Prietenul celebru al lui Cristiano Ronaldo, mesaj reprobabil pentru Messi și Argentina: „Niște dobitoci fără clasă”
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Se modifică acordarea de vize pentru români. SUA introduce perioadă de valabilitate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România