Alexandru Rafila laudă măsurile luate de autorităţi. Medicul, reticent cu privire la închiderea şcolilor

Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS și candidat PSD la alegerile parlamentare, a declarat la RFI faptul că apreciează măsurile luate de autorități. Medicul este însă reținut în ceea ce privește închiderea școlilor din țară.
Romania TV
06 nov. 2020, 08:55
Alexandru Rafila laudă măsurile luate de autorităţi. Medicul, reticent cu privire la închiderea şcolilor

Medicul susține că era timpul să fie luate anumite măsuri, având în vedere evoluția situației epidemiologice, a numărului mare de cazuri și situației din secțiile de Terapie Intensivă din țară.

Citește și: DOCUMENTUL care instituie lockdown parţial în România. Lista RESTRICŢIILOR care se aplică de luni

Alexandru Rafila a precizat faptul că limitarea circulației pe timp este o măsură luată de mai multe state ale UE. Aceasta reduce interacțiunile legate de evenimente și petreceri. 

”În ceea ce privește celelalte măsuri, eu aș aprecia o măsură pe care de fapt, eu am tot menționat-o și am recomandat-o începând din luna septembrie, decalarea programului de lucru la toți angajatorii, ceea ce va duce la diminuarea aglomerației în mijloacele de transport în comun, având în vedere că mijloacele de transport în comun reprezintă principala sursă de transmitere a bolii, mai ales în orașele mari” , a declarat acesta.

Rafila, reținut cu privire la închiderea școlilor

Cu toate acestea, medicul se arată reținut în ceea ce privește închiderea școlilor. Rafila a menționat despre impactul serior asupra modului de educare și dezvoltare a copiilor în această perioadă.

„La celelalte măsuri sunt mai reținut în aprecieri, în acest moment. Pe de o parte, desfășurarea cursurilor școlare în marea majoritate a țărilor din UE, dacă ne referim la învățământul primar, observ că acolo continuă școala, pentru că trebuie să punem totdeauna în balanță beneficiul pentru sănătatea publică, dar și impactul foarte serios asupra modului de educare și mai ales de dezvoltare a copiilor în această perioadă și cu cât prelungim această situație de închidere efectivă a școlilor mult timp, cred că vor fi consecințe asupra acestei generații, mai ales că școala exclusiv online nu oferă suficiente elemente și pentru învățare și pentru dezvoltare”.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi români în timp ce se întorceau din vacanța în Turcia. Situație neașteptată la graniță: “Caut un avocat”
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
Playtech.ro
Români lăsați fără aur la vamă în Bulgaria: „Vameșii au zis că e o lege nouă, ai voie doar cu 5 grame”
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Elena Udrea șochează. Mutarea la care nimeni nu se aștepta
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
S-a confirmat primul caz de variolă ovină în România! Peste 700 de animale au fost ucise
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
Mașinile mici dispar, prețurile explodează. Șeful DACIA spune ce nu vor alții să recunoască
Capital.ro
Elena Udrea a renunțat. Cutremur din închisoare. Deznodământul care șochează România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Se întoarce Călin Georgescu?! Anunțul răstoarnă România
MediaFlux
Ion Iliescu, în stare critică însă starea fostului președinte s-ar fi ameliorat. UPDATE: Anunț oficial de la spital
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană