Alexandru Rafila s-a vaccinat anti-Covid: „Vaccinarea se impune de la sine”

Medicul Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS și deputat al Partidului Social Democrat, a anunțat că s-a vaccinat anti-Covid.
Filip Stan
05 mai 2021, 16:30
Alexandru Rafila s-a vaccinat anti-Covid:

Alexandru Rafila s-a vaccinat anti-Covid: „Vaccinarea se impune de la sine”

Medicul Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS și deputat al Partidului Social Democrat, a anunțat că s-a vaccinat anti-Covid.

Alexandru Rafila a spus că aproximativ 4-5 milioane de români au trecut deja prin infectarea cu SARS-CoV-2.

„Este exagerat să spunem că 50% dintre români au trecut prin boală. Ar trebui să fie un studiu de seroprevalență care să arate că jumătate dintre români au anticorpi care certifică infectarea. Părerea mea, având în vedere raportul între cazurile diagnosticate și cele asimptomatice pe care îl prezintă statisticile din alte state, avem un raport de 1 la 5.

Dacă avem un milion de persoane diagnosticate, probabil că 4-5 milioane de oameni au trecut prin boală. O parte din ei au fost și vaccinați, cum e și cazul meu. Și unii dintre cei care au fost bolnavi s-au vaccinat pentru că imunitatea nu este durabilă, persistă doar câteva luni, iar atunci vaccinarea se impune de la sine“, a precizat Alexandru Rafila la Antena 3.

Topul vaccinării pe județe: Capitala, în fruntea clasamentului. Care sunt zonele codașe la capitolul imunizare

Topul vaccinării pe județe: Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a publicat, marți, pentru prima dată, situația vaccinării pe județe. În topul vaccinării se află municipiul București, urmat de Cluj, Timiș și Brașov, iar pe ultimele locuri sunt Suceava și Giurgiu.

Topul județelor în funcție de procentul populației vaccinate cu cel puțin o doză (4 mai, ora 18.00):

București 31.2 %

Cluj 28.0 %

Timiș 22.5

Brașov 22.0 %

Sibiu 21.8 %

Constanța 21.4 %

Alba 19.5 %

Ilfov 18.7 %

Mureș 17.7 %

Sălaj 17.6 %

Iași 16.8 %

Prahova 17.6 %

Satu-Mare 17.0 %

Dolj 17.3 %

Hunedoara 17.3 %

Maramureș 16.6 %

Bihor 16.0 %

Vâlcea 16.4 %

Arad 15.6 %

Tulcea 15.5 %

Bistrița-Năsăud 14.6 %

Harghita 14.6 %

Galați 14.7 %

Argeș 14.8 %

Ialomița 14.3 %

Gorj 14.9 %

Dâmbovița 14.1 %

Buzău 14.1 %

Călărași 13.3 %

Caraș-Severin 13.4 %

Olt 13.2 %

Teleorman 12.9 %

Vaslui 11.8 %

Vrancea 12.2 %

Brăila 12.5 %

Mehedinți 12.4 %

Covasna 11.8 %

Neamț 11.0 %

Bacău 10.8 %

Botoșani 10.4 %

Suceava 10.0 %

Giurgiu 10.5 %

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cât curent consumă aleșii noștri. Parlamentul României, facturi de se scurtcircuitează bugetul țării, lună de lună. Ce sume s-au dus la TAROM și în reparațiile Casei Poporului
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Cum arată un conac de 36.000 de euro în România: are opt camere, pivniţă şi teren de aproape 2.000 de mp
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul sfâșietor transmis de mama Valentinei, femeia care și-a pierdut viața în urma unui lifting facial: „Cum să învăț să trăiesc fără tine?”
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR