Alexandru Rafila: Succesorului lui Costache la Ministerul Sanatatii sa aiba o echipa cu atributii clare și o comunicare clara

Președintele Societății de Microbiologie, medicul Alexandru Rafila, consideră că ar fi normal ca succesorul lui Victor Costache la Ministerul Sănătății să aibă o echipă cu atribuții clare și cu o comunicare clară între membrii echipei și în teritoriu.
Romania TV
26 mart. 2020, 08:32
Alexandru Rafila: Succesorului lui Costache la Ministerul Sanatatii sa aiba o echipa cu atributii clare și o comunicare clara
Președintele Societății de Microbiologie, medicul Alexandru Rafila, a declarat despre anunțul lui Victor Costache în ceea ce privește testarea tuturor bucureștenilor că, din punct de vedere tehnic nu este posibilă.
 
„Nu cunosc acest proiect ca să fac comentarii. Din punct de vedere tehnic nu este posibil. Și nu cred că este util pentru că dacă eu testez la un anumit moment nu înseamnă că nu se va îmbolnăvi în perioada imediat următoare. Această testare nu știu dacă ar avea vreun beneficiu”, a declarat Rafila joi, la Digi 24.
 
Citește și: Ludovic Orban face declaraţii la Palatul Victoria după demisia lui Victor Costache. „Regret decizia domnului ministru”
 
Medicul consideră că ar fi normal ca succesorul lui Victor Costache la Ministerul Sănătății să aibă o echipă cu atribuții clare și cu o comunicare clară între membrii echipei și în teritoriu.
 
De asemenea, Alexandru Rafila a afirmat că va fi greu de gestionat criza coronavirusului ”dacă nu reușim să facem funcționale DSP-urile”, dar și că ar trebui acordată o mai mare importanță Institutului Național de Sănătate Publică, unde oamenii sunt mai pregătiți.

Victor Costache, mininistrul Sănătăţii, şi-a dat demisia în plină epidemie de coronavirus. Ludovic Orban l-a propus în funcţia de ministru interimar al Sănătăţii pe Nelu Tătaru, actualul secretat de stat în Ministerul Sănătăţii, după demisia anunţată joi de Victor Costache. 

”Regret demisia, pe de altă parte o înțeleg și îi mulțumesc. Îi voi propune domnului președinte pentru funcția de ministru pe domnul secretar de stat Nelu Tătaru. Voi continua să întăresc echipa de la ministerul Sănătății. Avem prioritate zero achiziția de echipamente pentru spitale, pentru a proteja angajații”, a declarat, joi, Ludovic Orban. 

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Vasile Mogoş, cu ultraşii în peluză la Universitatea Craiova – Levski: „Am plâns când am plecat de pe Oblemenco” Ce vrea să facă la finalul meciului
Capital.ro
Bilete de tratament balnear pentru august 2026. Casa de Pensii a început distribuirea. Câte locuri au fost repartizate
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România