Alin Burcea vede Poiana Brașov ca pe un viitor Las Vegas, o staţiune-cazino: „Sunt atâția israelieni bogați sau alții care vin aici și joacă”

Alin Burcea, fondatorul cunoscutei agenții de turism Paralela 45 și președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT) vine cu soluții practice prin care se poate revitaliza turismul românesc. Printre acestea, transformarea Poianei Brașov într-o stațiune-cazino și revenirea la nisipul vechi din Mamaia, care a consacrat litoralul românesc.
Alina Costache
29 ian. 2025, 09:12
Alin Burcea vede Poiana Brașov ca pe un viitor Las Vegas, o staţiune-cazino: „Sunt atâția israelieni bogați sau alții care vin aici și joacă”

Alin Burcea, fondatorul cunoscutei agenții de turism Paralela 45, a susținut un interviu pentru wall-street.ro în care a vorbit despre tendințele, problemele și soluțiile din turism.

Alin Burcea, soluții practice pentru turismul românesc

Pentru zona muntelui, Alin Burcea a găsit o soluție foarte bună. În Poiana Brașov, o stațiune montană foarte vizitată de români, Alin Burcea vede posibilă transformarea Poienii Brașov într-o stațiune a împătimiților de jocuri de noroc, cum sunt Macao sau Las Vegas, ceea ce va putea aduce foarte mulți bani la bugetul de stat și crea locuri de muncă plătite foarte bine,

„Trebuie să ne uităm la problemele pe care le avem. Una, de exemplu, este aceea că dispare zăpada. La cum arată vremea, deși suntem în ianuarie, zici că suntem într-o lună de primăvară. Cum abordăm această problemă, că peste 10 ani Poiana Brașov nu va mai avea zăpadă deloc. Nici Predealul, nici Sinaia.

Citește și : Avertismente de la BNR: Riscuri privind cursul euro-leu, deficitele mari şi politica fiscală

Putem să venim cu idei. Poiana Brașov, de exemplu, poate să facă un mare cazino și atunci o dăm pe jocuri de noroc. (În România) sunt atâția israelieni bogați sau alții care vin aici și joacă. Desigur, pe baza unei legislații adecvate. De ce să nu luăm banii ăia care vin acolo?”, spune Alin Burcea.

Ce ar trebui îmbunătățit la turismul de la Marea Neagră

Cu privire la turismul la Marea Neagră, Alin Burcea a identificat două probleme. În primul rând, Mamaia ar trebui să revină la nisipul care a făcut-o celebră.

„Pe litoral, sunt mai multe, dar principala problemă pe care o văd eu astăzi și care trebuie neapărat rezolvată este cea a plajelor. Este o soluție să ne întoarcem la nisipul acela care a făcut Mamaia celebră. În străinătate, promovam România pentru nisipul de la Mamaia. Or, la Mamaia, acuma nu mai e nisipul ăla care era”, a atras atenția președintele ANAT.

De asemenea, nu ar mai trebui să se practice astfel de prețuri imense pentru locuri de parcare și șezlonguri, care îi descurajează masiv pe turiști.

Citește și : Ministrul Finanțelor strânge cureaua: Bugetul Administrației Prezidențiale scade cu 10%, cel al Senatului cu 5% și al Camerei cu 9%. Unde se duc banii: Educația va avea cu 10% mai mult, Transporturile un plus de 20%, Sănătatea +50%, iar Mediul +51%

„Aruncase pe piață domnul primar, taxa de 100 lei pe zi. Or, dacă dai 100 lei pe zi ori șapte sunt 700 lei parcarea. Dacă dai pe două umbrele a câte 50 lei, alți 100 de lei pe zi, înmulțit cu șapte, tot 700. Deci, trebuie să dai 1.400 lei când nici nu ai intrat în hotel. În condițiile astea, evident că nu se duce lumea la noi”, a mai spus Alin Burcea.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Mihai Stoica are un remarcat surpriză la Universitatea Craiova: ”Foarte, foarte bun”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A trăit o viață la care doar unii ar putea visa. A fost o legendă
Playtech.ro
Prognoza meteo pentru iarna 2025-2026. ANM anunţă ninsori chiar în decembrie
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O șoferiță și fiicele ei au ajuns în stare gravă la spital, după ce s-au izbit cu mașina de un TIR! Manevra care a costat-o scump pe femeie | VIDEO
iamsport.ro
A participat la Jocurile Olimpice, iar acum e în TOP 10 cei mai căutați fugari! Detalii șocante și recompensă de 15 milioane de dolari
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume