Alina Bica a obţinut suspendarea pedepsei la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis suspendarea executării pedepsei în cazul fostei şefe a DIICOT Alina Bica, în dosarul în care a fost judecată pentru favorizarea făptuitorului şi condamnată la patru ani de închisoare.
Romania TV
20 dec. 2018, 07:12
Alina Bica a obţinut suspendarea pedepsei la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie

„Admite în principiu contestaţia în anulare formulată de condamnata Alina Mihaela Bica împotriva deciziei penale nr. 117 din 26 iunie 2018, pronunţată de completul de 5 judecători al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în dosarul nr. 2067/1/2017. (…) Admite cererea de suspendare a executării sentinţei penale nr. 1057 din 29 noiembrie 2016 (…), până la soluţionarea definitivă a contestaţiei în anulare. (…) Definitivă”, se arată în minuta deciziei.

Avocaţii Alinei Bica au făcut contestații în anulare după decizia Curții Constituționale cu privire la componența completurilor de 5 judecători de la ÎCCJ, astfel că s-a decis ca până la luarea unei decizii în urma acestei solicitări, executarea pedepsei să fie suspendată. 

Citeşte şi:  Dan Şova, Constantin Niţă şi Rudel Obreja, eliberaţi din închisoare. Toţi au invocat ilegalitatea completurilor de cinci judecători

Pe 26 iunie, Alina Bica a fost condamnată definitiv de magistraţii Instanţei supreme la 4 ani de închisoare cu executare în dosarul în care era acuzată de favorizarea făptuitorului.

În acelaşi dosar, fostul ministru al Economiei Adriean Videanu a fost achitat de judecătorii Instanţei supreme.

În noiembrie 2016, Alina Bica a fost condamnată în primă instanţă la patru ani de închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de favorizare a făptuitorului şi a fost achitată pentru două infracţiuni de abuz în serviciu şi o alta de favorizarea făptuitorului. În acelaşi dosar, Adriean Videanu a fost achitat pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la abuz în serviciu.

De asemenea, şi fostul şef al ANAF Şerban Pop va fi eliberat din închisoare, după ce Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus suspendarea executării pedepsei în dosarul în care acesta a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru trafic de influenţă.

Cererile lui Udrea şi Bica de acordare a statutului de refugiat politic în Costa Rica, rediscutate, după ce iniţial fuseseră respinse

Cererile de acordare a statutului de refugiat politic în Costa Rica formulate de către Elena Udrea şi Alina Bica vor fi rediscutate după ce Tribunalul Administrativ pentru Imigraţie a anulat o primă rezoluţie care le respingea solicitările, scrie presa din Costa Rica, citând declaraţiile avocatei lui Udrea şi Bica.

Citeşte şi:  Avocatul Elenei Udrea şi al Alinei Bica a invocat în Costa Rica, fără succes, decizia privind completurile de 5 judecători

În urma unui apel, decizia a fost anulată de Tribunalul Administrativ pentru Imigrare. Conform avocatei, instanţa a descoperit „vicii grave”, în analiza făcută în primă instanţă şi prin urmare a cerut comisiei să reexamineze cazul, transmite News.ro.

Udrea şi Bica au fost şi audiate în comisia pentru refugiaţi pentru a se stabili dacă au drept de azil, iar acum sunt în aşteptarea unei decizii.

Citeşte şi:  Motivarea condamnării Alinei Bica la 4 ani de închisoare: A acţionat cu intenţie în ajutorul lui Ovidiu Tender

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
”O să te duci după fratele tău!” Sora lui Mario Berinde, adolescentul ucis la Cenei, amenințată cu moartea după arestarea criminalilor. Avocat: ”Profund afectată”
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Circulația pe banda specială de autobuz se lasă cu amendă de 1.600 de lei în România. Avertismentul STB pentru șoferii neatenți
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul internațional, atac direct la Radu Banciu: ”Nu salută! E un mitocan desăvârșit”
MediaFlux
Ajutoare pentru pensionari, copii și mame. Ministrul Muncii, Florin Manole anunță cele trei pachete de sprijin
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil