Alina Bica ar urma să beneficieze de MĂSURI SPECIALE de securitate la Târgşor: Mulţi o aşteaptă acolo

Laura Voicu, avocata Alinei Bica, a declarat că mutarea Alinei Bica la Penitenciarul Târgşor din Arestul Poliţiei Capitalei ar reprezenta un abuz, întrucât procurorul de caz şi-a dat deja acordul ca fosta şefă DIICOT să rămână în Arestul Central.
Romania TV
04 mart. 2015, 09:18
Alina Bica ar urma să beneficieze de MĂSURI SPECIALE de securitate la Târgşor: Mulţi o aşteaptă acolo

„Până aseară, cand am vorbit cu Alina Bica la telefon, nu se punea problema unui transfer. Noi avem o cerere admisă de procurorul DNA care a instrumentat dosarele, care a admis şederea la Arestul Central. Dacă comandatul Dincă trece peste ce a dispus procurorul de caz, mai ales că la DNA avem dosare disjunse, e o problemă foarte mare”, a declarat avocata fostei şefe DIICOT.

Laura Voicu a precizat că auzise de ceva vreme că Alina Bica are o celulă pregătită la Târgşor, apreciind că este vorba despre o premeditare. „Am aflat chiar oameni din interiorul Arestului Central. Ştim cu toţii că domnul Dinca vrea sa scape de doamna Bica de acolo. Cat timp avem o cerere admisa de procuror, nu are cum sa treaca peste ea decat ilegal si abuziv”, a explicat avocatul.

Dacă Alina Bica ar fi transferată la Târgşor, ar putea fi în mare pericol, subliniază Laura Voicu: „DIICOT a instrumentat mare parte din dosare, iar femeile sunt foarte rele acolo. Nu vreau sa ma gandesc la ce s-ar putea întâmpla. Ştiu de la cele care au fost pe o perioada mare de timp încarcerate acolo ca sunt niste conditii ingrozitoare, e foarte frig si toti o asteapta pe doamna Bica”.

Dacă va fi mutată la penitenciarul Târgşor după trimiterea în judecată, Laura Voicu ar urma să beneficieze de pază specială: „În mod normal, esti insotit la intalnirile cu avocatii, la intalnirile cu familia. Nu ai voie sa iesi la aer decat cu agentii de paza, deci in acelasi interval orar ca celelalte detinute. Dar fiind un deficit de personal nu stiu cat de bine i se va asigura paza doamnei Bica”.

În decembrie 2014, Alina Bica a fost trimisă în judecată de DNA, alături de mai multe persoane care erau în componenţa Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor (ANRP). Fosta şefă DIICOT este acuzată că, în calitate de reprezentant al Ministerului Justiţiei în comisia ANRP, i-a aprobat omului de afaceri Gheorghe Stelian despăgubiri pentru un teren supraevaluat cu peste 62 de milioane de euro.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce cadou i-a făcut legendara Nadia Comăneci cântăreței Loredana Groza: ”O să fac totul de 10, așa ca tine”
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Turiști români, lăsați fără bani și bagaje în Grecia. Zonele unde au fost raportate cele mai multe incidente
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?