Alina Bica, despre întâlnirea cu Kovesi mediată de Traian Băsescu: A fost tensionată

Traian Băsescu a recunoscut la un post de televiziune că le-a chemat în biroul său pe Alina Bica, şefa DIICOT la acea vreme, şi pe şefa DNA Laura Codruţa Kovesi pentru că între cele două ar fi existat un conflict.  Alina Bica a oferit detalii despre întâlnirea de mediere.
Filip Stan
17 oct. 2016, 20:39
Alina Bica, despre întâlnirea cu Kovesi mediată de Traian Băsescu: A fost tensionată

“Acum câteva săptămâni era vorba despre o mediere a SIE și procurorul-șef al DNA, doamna Laura Codruța Kovesi. Cu acea ocazie, toată lumea a spus “e anormal” iar eu am spus “e normal”. Am avut și eu experiențe – nu o experiență, ci experiențe de acest gen, când șefii de instituții nu se înțelegeau între ei și puneau și instituțiile cap în cap. Am dat un singur exemplu, pe care îl mențin și acum: momentul în care am aflat că era o mare tensiune între procurorul-șef al DNA, doamna Kovesi, și procurorul-șef antimafia, doamna Alina Bica. Sigur, motivul era un al treilea care juca între ele. Le-am chemat pe amândouă procurorarele șefe, le-am atenționat că nu e în regulă să intre în coliziune DNA cu DIICOT – și îmi aduc aminte acum și motivul aparent care era: arestarea comisarului Berbeceanu, pe care îl arestase DIICOT, se pare că DIICOT-ul local plătea o poliță comisarului Berbeceanu.

Dar, de bună seamă, Alina Bica era informată de la structura ei teritorială. Aceast episod a fost cel care a umplut paharul disputei dintre cele două, dar Alina Bica era sub o presiune teribilă la acea vreme să rezolve favorabil dosarul Tender – și n-am să spun cine făcea presiunea. Eu am spus și public că sunt dispus să merg ca martor în acest proces, dacă procesul se poate desfășura cu ușile închise, pentru că pot contribui la clarificarea conjuncturii. În același timp, la DIICOT era un dosar în care era implicat un oarecare director adjunct de la Transgaz, care se numea Lascu. Eu știam lucrurile astea, ele nu se declarau în fața mea dar eu știam.Le-am chemat pe cele două șefe, să nu altereze funcționarea instituțiilor pentru o dispută legată de Berbeceanu – dacă e corect sau nu e corect, un judecător va fi cel care le va împăca. Nu vă ascund că eu am primit atunci un raport de la comisarul Berbeceanu – care s-a adresat președintelui României, considerându-se nedreptățit – și l-am transmis Inspectoratului General al Poliției. Deci am avut o asemenea discuție. Cred că ea a fost scânteia la ceea ce a urmat, pentru că deși ambele au spus “Ne-am înțeles”, una a fost mai iute de mână. Și am reușit contrariul: să o împing într-o arestare pe doamna Bica, plecând de la premisa că am vrut să fac un lucru bun.

Este clar că, dincolo de chestiunile de fond, am ajuns și eu la concluzia că să te ferească Dumnezeu de ura între două femei. Ele aveau un conflict mai vechi – unul profesional – de când era doamna Kovesi procuror general. De aceea eu am spus că, dacă voi fi acceptat, voi merge în procesul acesta în care este acuzată legat de Tender (…)Da, exista la DIICOT, deci la Alina Bica, un dosar în care era implicat și directorul adjunct Lascu de la Mediaș (Transgaz – n.r.). Asta nu va recunoaște nimeni dar eu v-am dat o judecată a mea pe pachetul de probleme care presau pe Bica: nu era ascultătoare în relația cu alte instituții, nu voia să găsească soluții să-l scoată basma curată pe Tender, avea dosarul Lascu și s-a găsit conflictul cu Berbeceanu – care, în mod categoric, a fost prost administrat de DIICOT Alba”, a declarat fostul preşedinte la  România TV.

Alina Bica, despre intalnirea cu Kovesi

„Da, a avut loc o astfel de întâlnire. Invitaţia venise pe fondul că fusese declanşată operaţiunea de la Alba. Domnul Bebecenu fusese reţinut, iar la preţ de două săptămâni. procurorul şef DIICOT de la Alba a fost inculpat de DNA. Motivul real a fost legat de faptul că exista o situaţie de tensiune în spaţiul public circulau o multitudine de poveşti, eu în vară acelui an avusesem o intenţie de demisie. Avea legătură cu anumit tip de relaţie între mine şi Kovesi. Era o relaţie deficitară. Având în vedere ce am păţit era mai bine dacă îmi dadeam demisia. Nu s-a purtat discuţia cu acel dosar, Lascu. A pus conflictul pe faptul că doamna Kovesi ştia de acel dosar. (…) Nu am considerat că ar fi o incluziune. Acelaşi lucru a făcut şi actualul preşedinte. M-am prezentat, mi-am prezentat punctul de vedere. A fost întâlnire tensionată. Amândouă ne-am exprimat punctul de vedere şi fiecare a spus că va lua măsurile care cred de cuviinţă. A durat 40 de minute. Preşedintele România credea că îmi voi prezenta demisia”, a declarat Alina Bica la Antena3.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!