Alina Gorghiu vrea condiții mai bune în penitenciare: ”Dacă nu îmbunătățim condiţiile niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România”

Noul ministru al Justiției, Alina Gorghiu, a declarat vineri că niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România dacă condițiile din penitenciare nu vor fi îmbunătățite.
Alina Costache
16 iun. 2023, 11:26
Alina Gorghiu vrea condiții mai bune în penitenciare: ”Dacă nu îmbunătățim condiţiile niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România”
Alina Gorghiu vrea condiții mai bune în penitenciare: ”Dacă nu îmbunătățim condiţiile niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România”

Alina Gorghiu vrea condiții mai bune în penitenciare. Alina Gorghiu a subliniat că pentru realizarea acestui obiectiv este nevoie de investiţii şi de recrutare de resursă umană cât se poate de profesionistă.

Citește și Alina Gorghiu: Din păcate, la momentul acesta nu există o concluzie pe comasarea alegerilor

Alina Gorghiu vrea condiții mai bune în penitenciare

„Niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România dacă nu vor fi îmbunătăţite condiţiile din penitenciare”, a declarat Alina Gorghiu.

Noul ministru al Justiției a ținut să precizeze în cadrul unor declaraţii de presă susţinute împreună cu fostul ministru Cătălin Predoiu, că va merge să susţină în Parlament iniţiativele ministerului

„Voi merge la voturi, voi merge să susţin iniţiativele ministerului. Chiar luni este un moment important în Senatul României. Va avea loc votul pe un jalon asumat în PNRR – Codul Penal, Codul de Procedură Penală. Ştiţi că au făcut observaţii cei de la Curtea Constituţională, au fost integrate, se află la vot final în Senatul României şi am garanţia că şi în Cameră vor trece cele două iniţiative foarte importante în această sesiune parlamentară. În afară de resursa umană, să ştiţi că e la fel de importantă şi resursa materială”, a declarat Alina Gorghiu.

Alina Gorghiu a spus că în aceste momente vrea să vadă cum funcţionează instanţele şi care sunt condiţiile care trebuie îmbunătăţite.

„Mă voi strădui să ies din minister cât de mult se poate pentru a vedea la faţa locului cum funcţionează instanţele, care sunt condiţiile care trebuie îmbunătăţite cu siguranţă, ce se întâmplă în penitenciarele din România, pentru că, din păcate, niciun stat nu va extrăda cetăţenii români care sunt condamnaţi în România dacă nu vom reuşi să îmbunătăţim condiţiile din penitenciare. Ştiţi foarte bine deciziile CEDO. Ca atare, voi încerca să ies din minister şi să văd la faţa locului toate aceste lucruri. E nevoie de investiţii, e nevoie de recrutare de resursă umană cât se poate de profesionistă şi va fi nevoie de foarte mult dialog cu asociaţiile profesionale, cu cei din sistem. Mă bazez aici pe suportul permanent pe care domnul vicepremier ni-l va acorda şi pe suportul colegilor din Parlament, cu care sper că voi avea în continuare o colaborare”, a mai spus ministrul Justiţiei.

Alina Gorghiu a spus că cel mai important proiect pe care şi-l asumă în calitate de ministru este ca la finalul mandatului său Justiția din România să fie privită printre altele ca o instituţie care vine în întâmpinarea cetăţeanului atunci când acesta are nevoie de ea.

„Miza pe care o am este ca, la finalul mandatului, această instituţie numită Justiţia din România să nu mai fie privită ca una distantă, ca una rece, ca una greu accesibilă, ci ca o instituţie care vine în întâmpinarea cetăţeanului atunci când are nevoie de ea”, a precizat Gorghiu.

Noul ministru al Justiției a menționat că știe că nu a venit la un minister uşor şi că sunt foarte multe lucruri de rezolvat.

„Fiecare discuţie o vom face pe rând. Astăzi este primul dialog pe care îl am făcut cu domnul vicepremier şi cu resursa din Ministerul Justiţiei şi vă asigur că voi face informări de fiecare dată când veţi avea nevoie sau va fi necesar pe toate capitolele şi ştiu că sunt foarte, foarte multe lucruri sensibile. Am pornit de la premisa că nu vin la un minister uşor, nu am lucruri uşor de rezolvat, dar am speranţa că le putem discuta pe toate şi cu foarte mult dialog, şi cu voinţă şi cu sprijin din partea Guvernului şi din Parlament, vom reuşi să rezolvăm şi să trecem peste aceste momente”, a mai declarat Alina Gorghiu.

Citește și Alina Gorghiu: Din păcate, la momentul acesta nu există o concluzie pe comasarea alegerilor

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Eugen Trică a reacționat după declarațiile lui Neluțu Varga la adresa sa: „Am pus mâna pe telefon și l-am sunat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre Primăria Capitalei. A spus clar unde merge sprijinul său: Nimeni nu mă poate convinge de contrariu!
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai