Alocaţii tăiate pentru copii români. Reacţia societăţii civile

Preşedintele CNMR Alexandru Cumpănaşu şi preşedintele ARMIS Bobby Păunescu au soliciat pentru luni o întâlnire cu Ambasadorul Austriei la Bucureşti E.S. Doamna Isabel Rauscher pe problema alocaţiilor copiilor români nerezidenţi.
Romania TV
12 ian. 2019, 13:54
Alocaţii tăiate pentru copii români. Reacţia societăţii civile

Ca urmare a demersurilor CNMR de protest faţă de decizia Parlamentului Austriei de micşorare a alocaţiilor copiilor nerezidenţi şi susţinerii acestui demers de către Confederaţiile patronale din cadrul ARMIS, CoPreşedinţi Alianţei „România Demnă şi Puternică”(ARDP) Alexandru Cumpănaşu şi Bobby Păunescu, vor avea o întâlnire oficială luni, 14 ianuarie cu Excelenţa Sa Ambasadorul Austriei la Bucureşti, Doamna Isabel Rauscher.

Scopul întâlnirii îl reprezintă discuţia despre alocaţiile copiilor cetăţenilor români nerezidenţi în Austria precum şi prezentarea punctelor de vedere şi măsurilor următoare ale Alianţei cu privire la decizia Austriei.

Acceptarea solicitării este văzută de solicitanţi ca un act de nornalitate şi deschidere către dialog:

„Gestul Ambasadorului Austriei la Bucureşti E.S. Doamna Isabel Rauscher este unul de responsabilitate şi respect faţă de Alianţă, respectiv faţă de milioanele de români şi multitudinea de organizaţii sindicale, patronale, academice, culturale sau profesionale reprezentate de CNMR şi ARMIS. Cred că este şi o lecţie de democraţie pentru unii decidenţi români şi europeni care preferă să ignore uneori românii decât să poarte un dialog constructiv atunci când sunt criticaţi. Indiferent de rezultatul discuţiei de luni, apreciez sincer deschiderea şi respectul Excelenţei Sale faţă de vocea societăţii non-politice de la Bucureşti” a declarat Alexandru Cumpănaşu Preşedintele CNMR şi coPreşedinte al Alianţei „România Demnă şi Puternică”(ARDP).

„Este de remarcat celeritatea cu care E.S. Ambasadorul Austriei la Bucureşti Doamna Isabel Rauscher a reacţionat la cererea a milioane de români reprezentaţi de Alianţa RDP privind o situaţie deosebit de sensibilă. Împreună cu Domnul Alexandru Cumpănaşu co-Preşedintele ARDP voi da curs onorantei invitaţii de luni şi sper într-o discuţie constructivă” a declarat Bobby Păunescu Preşedintele ARMIS şi coPreşedinte al Alianţei „România Demnă şi Puternică”(ARDP).

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Cine sunt Mandel Kata și Bartalis Henrietta, primele sportive din România care vor reprezenta snowboardul feminin, la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
Reguli la bloc. Proprietarii trebuie să plătească chiar și ce nu folosesc direct în bloc: Proprietatea comună nu este opțională
Playtech.ro
Domeniile cu cele mai mari salarii medii din România. HoReCa și confecțiile, la coada clasamentului
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Premierul Bolojan, la un pas să fie schimbat. Sorin Grindeanu dă semnalul în Coaliție după acordul UE-Mercosur
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend