Alpiq Romindustries pierde irevocabil despăgubiri de 926 milioane lei în procesul cu Hidroelectrica

Curtea de Apel București a respins irevocabil cererea de despăgubiri formulată de Alpiq Romindustries împotriva Euro Insol și Hidroelectrica pentru denunțarea contractului de vânzare - cumpărare de energie electrică, se arată într-un comunicat de presă citat de Agerpres.
Iulian Tudor
05 dec. 2016, 09:25
Alpiq Romindustries pierde irevocabil despăgubiri de 926 milioane lei în procesul cu Hidroelectrica

Alpiq Romindustries a formulat în iunie 2013 o acțiune prin care cerea Tribunalului București să oblige Hidroelectrica și Euro Insol la plata sumei de peste 398,61 milioane lei cu titlu de despăgubiri pentru denunțarea de către administratorul judiciar a contractului de vânzare energie, conform Euro Insol.

„Prin sentința 2841/20.04.2016 pronunțată de Tribunalul București în dosarul nr. 22371/3/2013, cererea Alpiq Romindustries a fost respinsă ca neîntemeiată, iar Alpiq a fost obligată și la suportarea cheltuielilor de judecată în sumă de 91.052 lei, reprezentând onorarii avocați și experți. Recursul formulat de traderul Alpiq împotriva acestei senținte a fost respins marți, 29 noiembrie 2016 de către Curtea de Apel București prin decizie”, menționează sursa citată.

Contractul de vânzare-cumpărare a energiei electrice ar fi fost valabil până la 31 decembrie 2019.

„Alpiq Romindustries a mai pierdut un proces cu Hidroelectrica în luna februarie 2016, când prin sentința 1.040 din 12 februarie 2016 pronunțată de Tribunalul București în dosarul 36549/3/2012, i-au fost respinse despăgubiri de 527.790.918,03 lei, solicitate pentru nelivrarea întregii cantități de energie în perioada de secetă hidrologică din 2011 — 2012. Contractul cu Alpiq Romindustries a generat doar în perioada 2006 — 31 mai 2012 o pierdere de aproximativ 422.034.773 lei, astfel cum a constatat administratorul judiciar Euro Insol în Raportul privind cauzele care au condus la starea de insolvență a companiei. Din energia disponibilizată prin denunțarea acestui contract păgubos Hidroelectrica a obținut doar în perioada august 2012 — decembrie 2015 venituri suplimentare de peste 220 milioane lei”, a declarat Remus Borza, coordonatorul Euro Insol.

Citeşte şi: Curtea de Apel Bucureşti a respins recursurile formulate de EFT, Alro şi Andritz Hydro împotriva Hidroelectrica

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Uluitor! Universitatea Craiova a ratat transferul lui Radu Drăgușin pentru 50.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
ANM anunță o răcire puternică în România. Cât durează furtunile și când revin temperaturile de aproape 40 de grade
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ei sunt tinerii care și-au pierdut viața în Grecia, după ce elicopterul în care se aflau s-a prăbușit. Erau proaspăt căsătoriți și se aflau în luna de miere
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Șefa CCR, Simina Tănăsescu, a explicat de ce s-a întâlnit de fapt cu Ilie Bolojan: Am adresat o întrebare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat