Alte cinci decese cauzate de gripă în România. Numărul morţilor a ajuns la 23. Ministerul Sănătăţii a declarat epidemie

Cinci noi decese cauzate de gripă au fost anunţate, vineri, de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al bolilor transmisibile. 
Romania TV
07 feb. 2020, 11:40
Alte cinci decese cauzate de gripă în România. Numărul morţilor a ajuns la 23. Ministerul Sănătăţii a declarat epidemie

Cele cinci persoanele decedat de gripă sunt o femeie în varsta de 38 de ani, din judeţul Sibiu, un bărbat în varsta de 67 de ani, din judeţul Ilfov, un bărbat in varsta de 41 de ani, din judeţul Constanta, o femeie în vârstă de 44 de ani, din judeţul Dolj, şi un bărbat de 26 de ani şi Prahova. Cu toţii aveau conditii medicale preexistente şi nu fuseseră vaccinaţi. 

Ministerul Sănătăţii a declarat epidemie de gripă în România

Ministerul Sănătății a declarat oficial, joi, epidemie de gripă în România, după ce Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile a raportat că, în ultima săptămână de supraveghere și monitorizare, s-a înregistrat o creștere foarte mare a numărului de îmbolnăviri prin infecții respiratorii acute față de nivelul așteptat.

Potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică, în sezonul 2019 – 2020 au fost raportate la nivel national 7022 cazuri de gripa clinica, raspandite pe intreg teritoriul tarii, un numar aproape dublu fata de cele raportate in saptamana precedenta (3645) si fata de cele raportate in aceeasi saptamana a anului precedent S 05/2019 (3455 cazuri).

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Andrei Borza îi ia locul lui Nicușor Bancu la echipa națională! Ce îi lipsește fundașului Rapidului pentru a deveni un fotbalist de top
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
O recunoști? Astăzi este una dintre cele mai cunoscute prezentatoare TV din România, iar în tinerețe arăta așa
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj