Încă un deces din cauza gripei. Numărul deceselor provocate de virusul gripal a ajuns la 58 UPDATE

O femeie de 69 de ani din Arad a murit, luni, în spital, ea fiind diagnostictă cu gripă la începutul lunii februarie, când a fost internată. Pacienta nu fusese vaccinată şi avea şi alte afecţiuni cronice, acesta fiind al treilea deces al unui bolnav de gripă înregistrat în Arad, în timp ce la nivel naţional numărul victimelor a ajuns la 58.
Romania TV
26 feb. 2018, 11:16
Încă un deces din cauza gripei. Numărul deceselor provocate de virusul gripal a ajuns la 58 UPDATE

Purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Arad, Daniela Cîrnaţu, a declarat pentru News.ro că a fost confirmat al treilea deces al unui bolnav de gripă în judeţ.

„Am înregistrat al treilea caz de deces, la o pacientă în vârstă de 69 de ani, care s-a prezentat la spital la începutul lunii februarie. Pacienta a fost diagnosticată şi cu alte boli deosebit de grave, insuficienţă respiratorie, cardiopatie ischemică, diabet zaharat, iar în antecedente avea şi un neoplasm”, a declarat sursa citată.

Femeia nu fusese vaccinată, iar din cauza complicaţiilor a fost internată la Secţia Anestezie Terapie Intensivă a Spitalului Clinic Judeţan de Urgenţă.

În judeţul Arad au fost confirmate în acest sezon 20 de cazuri de gripă, iar trei pacienţi au murit în spital, în afară de femeia de luni fiind vorba de un bărbat de 62 de ani şi o altă femeie, de 63 de ani. Victimele nu erau vaccinate şi aveau şi alte suferinţe cronice.

Numărul deceselor provocate de gripă a ajuns la 58, la nivel naţional.

Luni, Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) anunţase că s-au mai confirmat trei decese, în Dolj, Prahova şi Vaslui, fiind vorba despre doi bărbaţi şi o femeie care sufereau de boli cronice şi nu fuseseră vaccinaţi antigripal.

Persoanele decedate sunt doi bărbaţi în vârstă de 79 de ani din Dolj, respectiv 75 de ani din Vaslui, şi o femeie în vârstă de 49 de ani din judeţul Prahova.

În cazul bărbatului decedat în Dolj şi femeii din Prahova a fost confirmat virus gripal tip B, ambii avand condiţii medicale preexistente si nefiind vaccinaţi antigripal.

Bărbatul din jud. Vaslui a fost confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09, avand conditii medicale preexistente si nevaccinat antigripal.

Numărul persoanelor care au murit din cauza gripei a ajuns la 57, potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul INSP.

Numărul cazurilor confirmate de gripă de la începutul iernii a ajuns la aproape 800, la nivel naţional. De asemenea, în ultima săptămână au fost înregistrate 1.358 de cazuri compatibile cu gripa, ca simptomatologie, faţă de 97 în aceeaşi săptămână a sezonului precedent.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet