Alți 31 de elevi şi 10 profesori din Neamț sunt blocaţi în zona Orientului Mijlociu, după ce s-a aflat de cei din Vrancea

Peste 30 de elevi şi 10 profesori din Neamț sunt blocaţi în zona Orientului Mijlociu, din cauza războiului din Iran, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, inspectorul şcolar general al judeţului Neamţ, Liviu Ionuţ Ciocoiu. Copiii au fost vizitați de consulul României și se află cazați la un hotel, numai că încă nu se știe când vor putea să zboare către România.
Alina Andrei
03 mart. 2026, 14:31
Alți 31 de elevi şi 10 profesori din Neamț sunt blocaţi în zona Orientului Mijlociu, după ce s-a aflat de cei din Vrancea

După copiii din Vrancea blocați în Dubai, apare încă un caz îngrijorător. 31 de elevi și 10 profesori din Neamț sunt și ei blocați în Orientul Mijlociu.

„Din raportarea primită de la şcoli, avem 31 de elevi şi 10 cadre didactice care sunt în zona Orientului Mijlociu. Concret, 29 de elevi şi 6 cadre didactice sunt în Emiratele Arabe Unite, 3 cadre didactice sunt în Israel, un cadru didactic este în Egipt, un elev este în Sri Lanka, iar un alt elev este în India. Toţi sunt bine, sănătoşi, în siguranţă şi aşteaptă nerăbdători să se întoarcă acasă”, a declarat, pentru AGERPRES, Liviu Ionuţ Ciocoiu.

Elevii şi cadrele didactice sunt de la 16 unităţi şcolare din judeţ şi de la Casa Corpului Didactic.

Citește și: Operațiunea „Epic Fury”, ziua 4. Războiul continuă. SUA au lovit 1.250 de ţinte în primele 48 de ore, Iran a pierdut toate navele la Golful Oman / Sună alarma aeriană în Tel Aviv și centrul Israelului

În privinţa profesorilor, inspectorul general a precizat că au fost înlocuite la ore de colegii din unităţile de învăţământ.

În ceea ce-i priveşte pe cei 31 de elevi, profesorii au consemnat în cataloage absenţele, urmând ca acestea să fie motivate respectând procedurile în vigoare.

Citește și: Iranul, amenințare universală privind Strâmtoarea Ormuz: ”Dacă cineva încearcă să treacă, eroii Gărzii Revoluţionare şi ai marinei regulate vor incendia acele nave!”

Iranul a declanșat atacuri în mai multe țări din Orientul Mijlociu, după ce ayatollahul Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, a fost ucis în urma unui atac lansat de avioane israeliene și americane. După izbucnirea războiului în Orientul Mijlociu mai mulți români aflați în țările atacate cu drone și rachete sunt blocați.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
MM Stoica s-a convins! El este fotbalistul sezonului în SuperLiga: „Prea bun!”
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Cât costă o masă de 5 persoane în Thassos în 2026. Suma este mult sub cât plătesc turiștii pe litoralul românesc
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
A anunțat în direct că părăsește România și se mută în altă țară: ”Deja am mutat copilul la școală acolo”
MediaFlux
Trupa Metallica, pregătită de marele concert de pe Arena Națională! Primele imagini cu plecarea de la hotel în uralele fanilor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi