Ambasada Israelului reacţionează dur, după ce deputatul Bacalbaşa a comparat protestatarii din Piaţa Victoriei cu teroriştii Hamas

Ambasada Israelului la București critică dur afirmațiile "scandaloase și neadevărate” ale deputatului PSD Nicolae Bacalbașa, care a făcut o paralelă între protestele din Piața Victoriei și situația de la granița statului evreu cu Fâșia Gaza, și îi cere acestuia "să-și retragă spusele”.
Romania TV
22 aug. 2018, 12:11
Ambasada Israelului reacţionează dur, după ce deputatul Bacalbaşa a comparat protestatarii din Piaţa Victoriei cu teroriştii Hamas

Ambasada Israelului califică declarațiile deputatului PSD drept „scandaloase și neadevărate”.

„În numele statului evreu, dorim să-i atragem atenția politicianului român că declarațiile sale denaturează faptele cu privire la situația din ultimele luni de la granița cu Fâșia Gaza și am aprecia ca domnul deputat să se informeze în profunzime înainte de a face comparații nepotrivite și șocante”, a afirmat ambasada Israelului, într-un comunicat de presă.

Diplomația israeliană afirmă că „atacurile violente asupra civililor israelieni, coordonate în ultimele luni de gruparea teroristă Hamas, nu vor rămâne niciodată fără răspuns”, iar „statul Israel își va apăra mereu poporul împotriva oricăror încercări de a-l suprima”.

„Domnul Bacalbașa îi insultă cu afirmațiile sale și pe protestatarii români pașnici care au fost prezenți în Piața Victoriei, asociindu-i cu teroriștii Hamas.

Ca urmare, solicităm public domnului Bacalbașa să-și retragă spusele și să se asigure că pe viitor, astfel de asocieri cel puțin neadecvate să nu se mai regăsească în discursul domniei sale”, se mai arată în acest comunicat.

Excesul de violenţă al jandarmilor la protestele din 10 august este perfect explicabil din punct de vedere uman, a susţinut la RFI deputatul PSD Nicolae Bacalbaşa, care a făcut o paralelă între evenimentele din Piaţa Victoriei şi confruntările din Fâşia Gaza. De asemenea, Bacalbaşa spune că cei care au mers cu copiii la mitingul diasporei sunt iresponsabili, iar cei care au depus plângeri împotriva Jandarmeriei ar trebui imediat sancţionaţi pentru participare la o demonstraţie ilegală, pentru participare la o demonstraţie după ora 21.00 şi pentru că au rămas în Piaţa Victoriei după ce Jandarmeria „a emis toate avertizările legale imperative de părăsire a zonei”.

Deputatul PSD Nicolae Bacalbaşa spune că toţi cei care au depus plângeri la Parchet ar trebui sancţionaţi imediat

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Orașul de tradiție din România care atacă promovarea cu trei oameni de la FCSB, Universitatea Craiova și Steaua. Ei sunt „pepenii verzi” din fotbal
Capital.ro
Un detaliu din certificatul auto poate aduce amendă și permisul suspendat unor categorii de șoferi
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România