Ambasadorul american la Bucureşti, Hans Klemm: Aş vrea să vă rog şi să vă reamintesc ca pe 11 decembrie să votaţi

Ambasadorul american la Bucureşti, Hans Klemm, a transmis marţi seara un îndemn românilor ca pe 11 decembrie să voteze, amintind că ambii candidaţi la preşedinţia SUA le-au adresat acelaşi mesaj cetăţenilor americani.
Iulian Tudor
08 nov. 2016, 21:26
Ambasadorul american la Bucureşti, Hans Klemm: Aş vrea să vă rog şi să vă reamintesc ca pe 11 decembrie să votaţi

„Aş vrea doar să vă încurajez, în special pe cetăţenii români care sunt cu noi în seara aceasta, când vă pregătiţi să luaţi şi voi o decizie foarte importantă peste cinci săptămâni, să vă amintiţi să vă utilizaţi dreptul şi privilegiul ca cetăţeni ai României pentru a vota. Dacă aţi ascultat ultimele afirmaţii făcute atât de Hillary Clinton, cât şi de Donald Trump, în ultimele zile, una din temele comune este «Vă rog, votaţi!» Şi as vrea să vă rog şi pe voi şi să vă reamintesc ca pe 11 decembrie să votaţi!”, a declarat Hans Klemm în deschiderea evenimentului dedicat alegerilor prezidenţiale americane, organizat de Ambasada SUA din Bucureşti.

Klemm a mai spus că alegerile americane din 2016 „au fost cu siguranţă unele dintre cele mai controversate alegeri din istoria Americii, unele din cele mai pasionale, unele dintre cele mai dramatice, mai surprinzătoare şi, desigur, în final se vor dovedi a fi unele dintre cele mai de impact”, scrie Mediafax.

„Nu aşteptăm ca primele rezultate clare să fie disponibile înainte de ora 1.00 şi la 2.00 o serie de state importante vor începe să-şi anunţe rezultatele, ca pe la 3-4.00 dimineaţa să devină posibil ca voinţa poporului american să devină cunoscută pentru noi toţi”, a mai spus Klemm.

Ambasadorul SUA la Bucureşti a precizat că o parte a veniturilor Hard Rock Café din această seară, locul unde reprezentanţa diplomatică americană a organizat evenimentul dedicat alegerilor pentru preşedinţia SUA, vor merge către fondul destinat victimelor din tragedia de anul trecut de la Colectiv.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Legendarul Stoicikov, la un pas de bătaie cu rivalul său la Balonul de Aur. Un român a fost martor și a făcut dezvăluiri explozive: „Am stat între ei”
Capital.ro
Reguli paradoxale la bloc. Decizia asociației de proprietari se aplică obligatoriu, chiar dacă e ilegală. Ai o singură metodă de atac
Playtech.ro
Câte numere poţi observa în imagine: test de inteligenţă special
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Incredibila poveste a lui Marin Dan, campionul mondial care a asistat la uciderea sportivilor israelieni la JO Munchen 1972: ”Am jucat biliard cu ei și apoi au fost căsăpiți”
MediaFlux
Pensiile ajung cu întârziere în ianuarie 2026. Cât au de așteptat românii
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend