Amenzi de peste un milion de lei în cadrul acţiunii „Sărbători de iarnă în siguranţă!”

Polițiștii au aplicat marți amenzi de peste 1 milion de lei pentru diferite nereguli la agenți economici și au constatat 123 de infracțiuni, după ce au făcut verificări privind comercializarea produselor de larg consum în marile centre comerciale, precum și în piețele și târgurile din toată țara, în cadrul acțiunii "Sărbători de iarnă în siguranță!".
Marius Neagu
09 dec. 2015, 10:24
Amenzi de peste un milion de lei în cadrul acţiunii

Polițiștii au ridicat, în vederea confiscării, bunuri de 205.460 de lei. Totodată, au fost indisponibilizate bunuri de 94.680 de lei și au fost confiscate 12.660 de kg de carne și produse din carne în valoare de 137.460 de lei.

Dintre cele 123 de infracțiuni constatate, 30 erau fapte de evaziune fiscală și 42 infracțiuni de contrafacere.

În baza planului de acțiune „Sărbători de iarnă în siguranță!”, aprobat de ministrul Afacerilor Interne, Petre Tobă, Poliția Română acționează, la nivel național, pentru menținerea ordinii și siguranței publice, precum și pentru protejarea drepturilor și intereselor comerciale ale cetățenilor prin verificarea legalității activităților comerciale desfășurate cu produse specifice sărbătorilor de iarnă.

Acțiunea „Sărbători de iarnă în siguranță” a fost anunțată pe 23 noiembrie de Ministerul Afacerilor Interne (MAI).

De la acea dată și până la sfârșitul sezonului rece, din dispoziția ministrului Afacerilor Interne, Petre Tobă, forțele MAI sunt angrenate în această acțiune de amploare, care are drept scop creșterea gradului de siguranță a cetățeanului, prin asigurarea unui climat de securitate publică la nivel național, informează IGPR.

Efectivele MAI acționează pe două paliere — cel de prevenire și acela de combatere a faptelor antisociale și de impunere fermă a legii.

Pe durata acestei acțiuni au loc misiuni punctuale în domeniul menținerii și asigurării ordinii publice, prevenirii violenței stradale, al siguranței rutiere, precum și pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor economico-financiare.

Se acordă o atenție sporită verificării modului de respectare a prevederilor legale privind comercializarea produselor alimentare, a celor specifice sărbătorilor de iarnă și a articolelor pirotehnice.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Oficial FRF: “Resuscitarea lui Mircea Lucescu nu a funcționat primele 30 secunde! Doctorul Stamatescu și maseurul Bamse i-au salvat viața, cu adevărat!”
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cele mai poluate cartiere din Bucureşti, surprinzătoare. Capitala depăşeşte chiar şi de patru ori valorile maxime recomandate de OMS
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Românii care ar putea fi scutiți de la TVA-ul și accizele pentru carburanți
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj