Amenzile pe care șoferii din străinătate le primesc pentru comportamentul agresiv la volan

Șoferii care se comportă agresiv la volan în străinătate pot lua amenzi aspre. Conducătorii auto care încalcă această regulă pot rămâne și fără permis.
Filip Stan
15 nov. 2024, 20:14
Amenzile pe care șoferii din străinătate le primesc pentru comportamentul agresiv la volan

Șoferii care se comportă agresiv la volan în străinătate pot lua amenzi aspre. Conducătorii auto care încalcă această regulă pot rămâne fără permis, dar și fără plăcuțele de înmatriculare timp de 10 zile.

Citește și: De ce să ții un cartof crud în mașină. Trucul face furori printre șoferi, te scapă de o problemă uriașă iarna

Amenzile pe care șoferii din străinătate le iau pentru comportament agresiv

Amenzile pentru șoferi sunt mai aspre în străinătate. Spre exemplu, în Grecia, conducătorii auto care se comportă agresiv la volan pot lua amenzi usturătoare, și, mai mult, pot rămâne fără permis și fără plăcuțele de înmatriculare pentru 10 zile.

Mai exact, în Grecia, se prevede o amendă pentru șoferii care se comportă agresiv în trafic. . În paragraful 7, art. 12, Dispoziții generale din Codul Rutier, se arată că și „conducătorii de vehicule trebuie să trateze pietonii și alți șoferi politicos”, notează Rador Radio România.

Orice șofer care încalcă această prevedere prin manifestarea unui comportament neadecvat în timp ce conduce poate fi sancționat cu o amendă de 200 de euro, dar și cu ridicarea permisului de conducere și retragerea plăcuțelor de înmatriculare a vehiculului pentru 10 zile, potrivit art. 103 „Impunerea de măsuri administrative”.

O analiză făcută recent de Fundația Vinci Autorouter arată că 88% dintre șoferii de mașini, 76% dintre motocicliști și 77% dintre bicicliști se tem de conducerea agresivă pe drumurile din Spania.  Stresul și nervii sunt principalele motive pentru care șoferii au o atitudine agresivă, iar acestea pod duce la coliziuni sau accidente. Acest tip de comportament este sancționat în Spania, conducătorii auto riscând să ia amenzi de până la 500 de euro sau chiar privarea de libertate.

În România există o aplicație prin care șoferii pot raporta incidentele legate de agresivitate în trafic.  Prin portalul serviciilor publice din România, cei care depun plângeri au acces la o secțiune cu propriul nume de utilizator și parola. Ca parte a unei cereri de plângere pentru conducere agresivă, incidentul ar trebui să fie descris și trebuie acordată o atenție deosebită locului în care s-a întâmplat, astfel încât poliția să poată acționa imediat. Dacă este posibil, este o idee bună să atașați fotografii, videoclipuri și chiar fișiere audio.

În același timp, Guvernul a întocmit o listă de comportamente care pot fi semnalate prin intermediul aplicației. Acestea includ frânarea bruscă și necorespunzătoare, schimbarea bruscă a benzilor sau nerespectarea unei distanțe de siguranță.

Citește și: România, campioană mondială la… stresat șoferii! Cum am ajuns primii din lume la acest capitol

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Câinii pot prelua obiceiurile pisicilor. Cum se schimbă comportamentul când trăiesc împreună
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Mercur trigon Saturn are loc pe 17 august 2026. Cele cinci zodii care vor fi influențate direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat