România, campioană mondială la… stresat șoferii! Cum am ajuns primii din lume la acest capitol

România ocupă un nedorit loc 1 în clasamentul mondial al stresului resimțit de șoferi. Unul dintre motivele care ne fac primii din lume la acest capitol este, previzbil, infernul aglomerației din trafic.
Irina Dumitrescu
12 nov. 2024, 21:50
România, campioană mondială la... stresat șoferii! Cum am ajuns primii din lume la acest capitol

Ne place, nu ne place, ăsta-i adevărul: România este cea mai stresantă țară pentru condus din lume, potrivit unui clasament realizat pe baza unor factori-cheie legați de trafic și siguranță rutieră. Cu alte cuvinte, topul a explorat provocările cu care se confruntă, peste tot în lume, cei aflați la volan.

Clasamentul – care este, de fapt, un studiu amănunțit – a fost realizat de experții în asigurări auto Compare The Market, potrivit cărora România are o combinație de factori ce duce la un scor de 50,96 din 100, notează libertatea.ro.

Locul 1: România

Potrivit realizatorilor studiului, România suferă prin: aglomerație din trafic ridicată (55 la sută – cea mai mare din Europa), calitatea scăzută a drumurilor (scor 3, adică o infrastructură deficitară) și rata ridicată a fatalităților din trafic (9,6 la 100.000, indicând riscuri semnificative pentru șoferi și pasageri).

Pe de altă parte, România iese nedorit în evidență și prin numărul limitat de stații de încărcare pentru mașini electrice (1.972), fapt care, spun experții, încetinește tranziția spre o mobilitate mai eco.

La capitolul stres pentru șoferi, România întrece toate ”colegele” de continent care se confruntă cu provocări similare.

Citește și Prigoană plănuise deja cum vrea să fie înmormântat. „Nu sunt colivar, nu sunt de acord cu circoteca”

Locul 5: Italia

Italia are un scor total de 46,71, având o congestie rutieră medie de 29 la sută, o rată a fatalităților de 5 la 100.000 de locuitori și un cost mediu al parcării de 22,77 lei pentru două ore. În timp ce traficul este aglomerat, calitatea drumurilor din Italia este mai ridicată (4,4) decât în România. Totuși, un volum ridicat de căutări pentru condus stresant (15.810) indică o experiență rutieră dificilă și pentru șoferii italieni.

Locul 6: Bulgaria

Vecina României (scor total 44,87) are, și ea, o congestie rutieră mare (38 la sută) și cu drumuri de calitate scăzută (3,4). Cu o rată a fatalităților de 8,4 și un cost al parcării de 11,1 lei, situația din Bulgaria subliniază, asemenea celei din România, provocările rutiere din Europa de Est. Comparativ cu noi, bulgarii au însă mai multe stații de încărcare pentru vehicule electrice (334).

Locul 14: Polonia

Polonia are scorul de 40,45, dat de o congestie a traficului de 39,4 la sută, o calitate a drumurilor de 4,3 și o rată a fatalităților de 6,5 la 100.000 de locuitori. Costul parcării este mai scăzut decât în România (8,88 RON), iar Polonia dispune de 3.053 stații de încărcare pentru mașini electrice, considerabil mai multe decât țara noastră. Deși condițiile sunt mai bune decât în România, scorul ridicat arată că șoferii polonezi încă se confruntă cu provocări.

Citește și EXCLUSIV. Șeful Casei de Pensii, Daniel Baciu, a calculat, în direct la România TV, cu cât vor crește pensiile românilor în 2025. Majorarea de care vor beneficia seniorii

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Marius Mitran dezvăluie marea nedreptate care i s-a făcut regretatului Nae Ungureanu: „Cel mai bun fundaș stânga român pe care l-am văzut vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu nu renunță. Cere desecretizarea documentelor privind anularea alegerilor din 2024: „Avem dreptul să știm adevărul”
Playtech.ro
La ce temperatură trebuie setat frigiderul la sfârșitul verii. Treapta care poate crește inutil consumul
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat