Americanii au atacat pentru prima oară laboratoare de producere a heroinei din Afganistan

Aviația americană a lansat pentru prima dată raiduri aeriene asupra unor laboratoare de producere a heroinei în Afganistan, având drept scop atacarea principalei surse de venituri a talibanilor.
Romania TV
20 nov. 2017, 17:03
Americanii au atacat pentru prima oară laboratoare de producere a heroinei din Afganistan

Generalul american John Nicholson a anunțat că operațiunea, desfășurată în colaborare cu armata afgană în noaptea de duminică spre luni, a permis distrugerea a opt laboratoare de prelucrare a opiumului în heroină din provincia Helmand, care se află în cea mai mare parte sub controlul talibanilor.

‘Raidurile lansate noaptea trecută vor continua pentru a-i lovi pe talibani acolo unde îi afectează cel mai mult’, a spus generalul Nicholson, șeful operațiunii Resolute Support a NATO din Afganistan, în cadrul unei conferințe de presă la Kabul unde a prezentat această nouă strategie împotriva traficului de droguri.

Președinția afgană a precizat într-un comunicat că este vorba despre o premieră. ‘Pacea și stabilitatea în Afganistan necesită o adevărată luptă împotriva economiei criminale și a producerii de droguri’, în timp ce producția de opium crește din cauza nesiguranței și a prezenței insurgenților care controlează peste 40% din teritoriu, potrivit Agerpres.

Producția de opium s-a dublat în 2017 în țară, ajungând la 9.000 de tone, potrivit ONU, confirmând faptul că Afganistanul este cel mai mare producător mondial de opium.

‘Rețelele criminale care sprijină talibanii sunt responsabile pentru 85% din heroina produsă la nivel mondial’, a afirmat generalul Nicholson, subliniind că această economie subterană le aduce talibanilor circa 200 de milioane de dolari și chiar mai mult atunci când heroina părăsește țara și îi crește valoarea.

‘Am lovit această economie ilegală, am vizat laboratoarele unde opiumul este transformat în heroină, locurile de depozitare, locurile unde își țin banii și de unde coordonează și controlează traficul’, a detaliat el. În schimb, a adăugat el, nu se pune problema ca forțele americane să vizeze fermierii: ‘Ei sunt ostaticii datoriilor și trăiesc sub amenințarea talibanilor’, a mai spus generalul american.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Virginia Ruzici, prima reacție după ce Simona Halep a oficializat relația cu Dorin Mateiu: „Trăiește așa cum dorește”
Capital.ro
Locuiești la bloc? 10 reguli pe care mulți proprietari le înțeleg greșit și ajung să plătească mai mult.Ce spune legea
Playtech.ro
Ce ai voie să iei dintr-un hotel fără să plătești. Lista completă a obiectelor gratuite din cameră și a celor care rămân proprietatea unității
Adevarul
„Românii au ajuns să meargă la supermarket ca la muzeu”. Consumul scade de șase luni
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Horoscopul lunii august. Cine renaște după jumătatea acestei luni și cine trebuie să lase trecutul în urmă pentru a avea noroc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat