Amnesty International a înaintat o acţiune în justiţie împotriva referendumului privind familia, organizat în România

Referendumul care are drept scop modificarea definiţiei familiei în Constituţia României ar putea conduce la încălcarea normelor internaţionale privind drepturile omului şi la creşterea discriminării cu caracter homofob în ţară, a declarat Amnesty International, care s-a alăturat altor organizaţii pentru apărarea drepturilor omului pentru a se adresa în acest caz Curţii Constituţionale a României, informează un comunicat publicat luni de Amnesty International.
Iulian Tudor
18 sept. 2018, 08:16
Amnesty International a înaintat o acţiune în justiţie împotriva referendumului privind familia, organizat în România

Amnesty International împreună cu ECSOL (Comisia Europeană privind Dreptul la Orientare Sexuală) şi ILGA-EUROPE (filiala europeană a Asociaţiei Internaţionale a persoanelor lesbiene, gay, bisexuale şi transgender) au înaintat o cale de atac legală privind constituţionalitatea votului din 7 octombrie. Referendumul ar putea face imposibilă protejarea în viitor a uniunilor între persoanele de acelaşi sex. În prezent, cuplurile de acelaşi sex nu au dreptul la uniuni civile sau la căsătorie în România.

„În loc să recunoască că toată lumea ar trebui să se bucure de aceleaşi drepturi şi de protecţie egală în faţa legii, referendumul promovează homofobia şi ar putea duce la modificări constituţionale care ar putea încălca dreptul european şi internaţional”, a declarat Arpi Avetisyan, avocat al ILGA Europe, potrivit comunicatului AI. „Dacă va fi adoptat, acest amendament la Constituţie ar constitui în mod clar un pas înapoi pentru România şi ar avea repercusiuni grave asupra vieţii familiilor care nu au la bază căsătoria”, a declarat Barbora Cernusakova, specialist al Amnesty International, potrivit sursei citate.

Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie a fost adoptată pe 11 septembrie în plenul Senatului.

Potrivit modificării propuse pentru articolul 48 din Constituţie, „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor”.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Clubul din SuperLiga cu mari probleme financiare își vinde căpitanul în Armenia pentru a supraviețui! Ce sumă solicită. Exclusiv
Capital.ro
Val de căldură peste România: unde se vor înregistra cele mai ridicate temperaturi
Playtech.ro
Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie din nou. Statul ar urma să plătească ținutele elevilor din familii vulnerabile
Adevarul
Propagandiști pro-Kremlin cer pedepse cu închisoarea pentru rușii care au filmat atacul cu drone asupra Moscovei
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
S-a aflat după patru decenii: Nicu Ceaușescu a blocat un transfer de răsunet la Dinamo!
MediaFlux
Primarul Ciprian Ciucu a contestat în instanță controlul judiciar impus de DNA joi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?