Amnesty International acuză Israelul de crime de război comise în Fâşia Gaza

Armata israeliană a comis crime de război în cursul operaţiunii sale 'Protective Edge' în această vară, a apreciat marţi Amnesty International, care a cerut deschiderea unei anchete, potrivit France Presse.
Alina Costache
09 dec. 2014, 09:00
Amnesty International acuză Israelul de crime de război comise în Fâşia Gaza

Amnesty International acuză Israelul de crime de război comise în Fâşia Gaza, în această vară. Demolarea a patru clădiri cu mai multe etaje, în timpul ultimelor patru zile ale operaţiunii, reprezintă o încălcare a dreptului internaţional umanitar, a precizat această organizaţie de apărare a drepturilor omului.

‘Toate elementele de care dispunem demonstrează că aceste distrugeri la scară mare au fost realizate într-o manieră deliberată şi fără justificare militară’, a declarat Philip Luther, director al Amnesty International pentru Orientul Mijlociu şi Africa de Nord.

Faptele şi declaraţiile unor militari israelieni din vremea respectivă sugerează că atacurile au avut caracterul unei ‘pedepse colective aplicate locuitorilor din Gaza’ menită să le distrugă bunurile, a precizat Luther. Războiul s-a soldat cu circa 2.200 de decese în rândul palestinienilor, majoritatea civili, potrivit serviciilor de intervenţie palestiniene. De partea israeliană, 67 de soldaţi şi şase civili şi-au pierdut viaţa.

‘Crimele de război trebuie examinate de o manieră independentă şi imparţială, iar responsabilii trebuie judecaţi în cadrul unui proces echitabil’, a spus el.

Printre altele, Amnesty International a solicitat ca unor grupuri de apărare a drepturilor omului să le fie permisă intrarea în Fâşia Gaza, dar şi ca o comisie de anchetă a Naţiunilor Unite să fie autorizată să ‘investigheze fără oprelişti’. Israelul a refuzat să coopereze cu această comisie de anchetă, invocând o ‘ostilitate obsesivă împotriva Israelului’, potrivit unui purtător de cuvânt al diplomaţiei israeliene.

DailyBusiness
Guvernul prelungește plafonarea prețurilor la alimentele de bază până la toamnă
Spynews
După valul de caniculă, a fost emis cod galben de inundații în România. Ce zone sunt vizate
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, anunț surprinzător pentru fani! Toți au rămas cu gura căscată! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Care este limita de vârstă pentru un credit de nevoi personale la Banca Transilvania, CEC Bank, Raiffeisen Bank sau BCR. Mulți români nu știu
Capital.ro
România schimbă vârsta de pensionare. Bolojan întoarce foaia: Să se facă la vârsta corectă!
Playtech.ro
Cum verifici online dacă ai amenzi neplătite în Bulgaria. Românii, opriți pe drum pentru sancțiuni de acum doi ani
DailyBusiness
„Toleranță zero față de fraudele concediilor medicale”! Medicii sunt controlați la sânge. Ministerul Sănătății trimite corpul de control în cabinete și spitale
Adevarul
„Carne de tun”. Un militar chinez capturat de Ucraina declară că a fost „înșelat” de comandamentul rus
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Brad Pitt, prădat de hoți! Mai multe persoane au intrat pe geam și i-au furat lucruri din casă
Spynews
Cine poate beneficia de ajutorul financiar la plata facturilor la energie electrică. Se va acorda un tichet electronic în valoare de 50 de lei
Evz.ro
Schemă de căpușare: Imobil RA-APPS, dat în chirie unui privat care ia zeci de mii de euro de la o bancă de stat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
kanald.ro
UPDATE Guvernul amână tăierea sporurilor! Nici reducerea concediului suplimentar nu a fost aprobată
Cancan.ro
BREAKING | Florin Bușcan, un taximetrist de 37 de ani din Alexandria, a murit pe Autostrada A2 😢
Playsport.ro
Noua Dacia Sandero, surprinsă în imagini spion pe stradă. Schimbarea care trimite cu...
Capital.ro
S-a aflat tot adevărul direct de la americani. Cine l-a scos pe Călin Georgescu din cursa prezidențială: Am reușit...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Se taie sporurile de la 1 iulie 2025! Bugetarii vor primi mai puțini bani
MediaFlux
Vechimea în muncă pentru pensii se schimbă. Noul ordin al Casei de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Rețeaua ascunsă care blochează accesul la concerte. Cum funcționează industria revânzării de bilete cu „armate” digitale