ANAF vine cu noi reguli pentru românii ce obțin venituri din chirii. Riscă sancțiuni deosebit de usturătoare

ANAF vine cu noi reguli pentru proprietarii de apartamente care închiriază, dat fiind că, în contextul crizei economice iminente, trebuie aduși mai mulți bani la bugetul de stat.
Filip Stan
09 mai 2025, 08:29
ANAF vine cu noi reguli pentru românii ce obțin venituri din chirii. Riscă sancțiuni deosebit de usturătoare
ANAF oprește externalizarea profiturilor marilor companii și colectează informații despre cheltuielile companiilor în ultimii patru ani

ANAF intenționează, în contextul crizei economice, să îmbunătățească încasările la buget, și astfel impune noi obligații românilor care obțin venituri din chirii în 2025. Aceștia trebuie să și le îndeplinească, riscând, în caz contrar, sancțiuni usturătoare.

Noile reguli ale ANAF pentru românii ce obțin venituri din chirii

ANAF le solicită românilor care închiriază locuințe sau alte bunuri să respecte prevederile legale cu privire la declararea contractelor și plata impozitelor, indiferent dacă închiriază către persoane fizice sau firme.

Practic, contribuabilii care obțin venituri din închirierea bunurilor personale vor trebui să respecte reguli stricte privind declararea contractelor și plata impozitelor aferente. Legislația le impune obligații clare legate de înregistrarea și impozitarea veniturilor obținute din chirii.

Citește și : Reguli pe care un administrator de bloc nu are voie să le încalce. Riscă să ajungă în instanţă

Legislația în vigoare arată cum contractele de închiriere încheiate între părți, precum și orice modificare a acestora, vor trebui declarate la organul fiscal competent. Termenul de declarare este de maximum 30 de zile de la semnarea contractului sau de la data intervenției modificării respective.

Dacă bunul este menținut în coproprietate, va trebui să se menționeze în contract cine dintre coproprietari va fi responsabil de depunerea declarației la ANAF.

Cum se calculează venitul brut anual obținut din cedarea folosinței bunurilor

Venitul brut anual obținut din  cedarea folosinței bunurilor indică totalitatea sumelor încasate conform contractului de închiriere, indiferent de momentul plății chiriei. Practic, dacă suma încasată este exprimată într-o valută străină, venitul brut anual se calculează pe baza cursului mediu anual comunicat de Banca Națională a României pentru anul respectiv.

La venitul brut se adaugă, dacă este cazul, valoarea cheltuielilor care ar trebui suportate de proprietar, dar care în realitate sunt plătite de chiriaș.

La rândul lor, persoanele juridice au obligația de a reține la sursă impozitul pe venit de 10%, aplicat asupra venitului net rezultat după deducerea cotei forfetare de 20%.

Citește și : Românilor le intră în conturi 800 de lei de la stat! În ce condiții se dau bani

Impozitul reținut trebuie virat la bugetul de stat până pe data de 25 a lunii următoare celei în care a fost efectuată plata chiriei. În acest caz, contribuabilii nu mai depun Declarația Unică și nu trebuie să țină Registrul de evidență fiscală.

Declarația Unică este obligatorie pentru persoanele fizice care închiriază către alte persoane fizice și trebuie depusă până la termenul stabilit explicit de lege.

În cazul chiriei exprimate în valută, suma se convertește la cursul mediu anual al BNR pentru anul respectiv. De notat că proprietarii nu au obligația ținerii evidenței contabile și nu trebuie să întocmească registre speciale pentru aceste venituri,

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”