Anamaria Prodan, reacţie categorică după anchetele care îi vizează pe influencerii ce l-au susţinut pe Călin Georgescu: „Nu vor face nimic cu această teroare. Jenant! Penibil!”

În contextul investigațiilor privind susținătorii lui Călin Georgescu, mai multe persoane publice și influenceri din România au fost audiate de autorități, fiind suspectați că ar fi încălcat legislația electorală. Printre aceștia se numără și Oana Zăvoranu, care a relatat experiența sa într-un mesaj public.
Mircea Filipescu
19 dec. 2024, 14:25
Anamaria Prodan, reacţie categorică după anchetele care îi vizează pe influencerii ce l-au susţinut pe Călin Georgescu:

Oana Zăvoranu a dezvăluit pe rețelele de socializare că a fost chemată la poliție pentru a da declarații privind susținerea sa publică pentru Călin Georgescu, ulterior vedeta postând un mesaj video în care îşi declara indignarea faţă de situaţia creată.

„Aveam să fiu chemată, invitată elegant la poliție, să dau cu subsemnatul și să recunosc că am greșit și că nu mai fac, pentru că mi-am exprimat opinia în spațiul public, spațiu public însemnând pe TikTok-ul meu, pe Facebook-ul meu, pe Instagramul meu, pe live-ul meu ieșind din casă, vizavi de o simpatie politică pe care o am eu”, a declarat Zăvoranu.

Ea a precizat că, deși nu a fost amendată, a fost avertizată să nu mai facă declarații publice similare.

„Pentru acest lucru, cum spuneam, am fost sancționată. Am primit o mustrare. Am fost norocoasă. Mi s-a și spus că sunt o norocoasă că am primit o mustrare întrucât dacă voi mai continua să pronunț și să țin cu acest om…”, a mai spus vedeta.

Printre personalitățile care și-au exprimat susținerea pentru Călin Georgescu se află și Anamaria Prodan. Contactată de presă, impresara a declarat că nu a fost citată sau audiată în cadrul anchetei.

Citeşte şi: Cum arată hotelul de lux al lui Florin Salam. Are restaurant, bar, piscină și SPA

„Eu nu am primit nicio citație. Nu știu nimic. Nu am fost audiată”, a spus aceasta, pentru Fanatik.

Prodan a criticat dur situația, exprimându-și indignarea față de ceea ce ea consideră a fi restricții impuse exprimării publice.

„Foarte urât. Foarte, foarte urât. Jenant, penibil. Tot ce se întâmplă este penibil. Să nu ai în țara ta, în 2024, dreptul să îți expui părerea, să îți fie frică să mergi pe stradă, să îți fie teamă că îți distrug business-ul, să nu ai voie să votezi cu cine rezonezi… Doar pentru faptul că cei aflați la putere nu-s de acord este o încălcare gravă a drepturilor omului.”,a declarat impresara.

Ea a adăugat că presiunile actuale nu vor schimba opțiunile electorale ale cetățenilor.

„Păcat de țara asta! Păcat de România asta superbă. Nu vor face nimic cu această teroare. Lumea va deschide ochii din ce în ce mai mult. Nu vor avea absolut nicio șansă în fața partidelor suveraniste! Să mă cheme pe mine de ce? Au ei dreptul să mă întrebe pe mine cu cine am votat? Doamne ferește! Păcat, repet, de țara asta!”, a mai spus partenera lui Ronald Gavril.

Afaceriştii care l-au susţinut pe Călin Georgescu, chemaţi la audieri

Milionarul Călin Donca a relatat la rândul său că firmele sale au fost verificate de autorități în cadrul anchetei.

„Noi avem mai multe companii și au preferat ca, dintr-odată, să ne ceară de la Poliție, toate fișele de la companiile noastre din Brașov care au activitate. Cu alte cuvinte, vor să verifice dacă există dovezi de tranzacție, probabil, de susținere a campaniei lui Călin Georgescu.”, a declarat afaceristul.

Donca a precizat că solicitarea documentelor contabile nu a fost însoțită de explicații detaliate.

„Bine, cei de la Poliție nu mi-au spus că de asta au cerut fișele contabile. Au spus, pur și simplu, să le dau și lor fișele companiilor mele. Așa, dintr-odată. Nu mi-a cerut niciodată Poliția fișele contabile ale companiei.”, a mai spus Donca.

Investigațiile privind susținerea campaniei lui Călin Georgescu continuă, autoritățile încercând să stabilească eventualele legături financiare și rețelele implicate.

Citeşte şi: Adriana Bahmuțeanu, furioasă pe judecătorii care au hotărât ca băieții ei să rămână în grija lui Honorius Prigoană: ”Este inadmisibil ceea ce se întâmplă”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
El e „bărbatul” de care Gigi Becali are nevoie la FCSB! Cum și-a câștigat noua feblețe a patronului respectul în vestiar
Capital.ro
România face un nou pas spre euro. Anunțul făcut de președintele Nicușor Dan: Există acord politic
Playtech.ro
10 greșeli pe care le faci când folosești aerul condiționat și care îți măresc factura la energie. Așa pierzi zeci de lei lunar
Adevarul
Festivalul care aduce în doar 4 zile 100 de milioane de euro unui oraș românesc. Dubai l-a importat deja, urmează Columbia și Japonia
wowbiz.ro
Petrișor Ruge, mesaj emoționant după despărțirea profesională de Andreea Bălan. Ce le-a transmis fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primul caz de îmbolnăvire cu virusul West Nile confirmat la Iași. Alți doi pacienți sunt suspecți
iamsport.ro
Dorin Goian a numit fotbalistul care ar fi ”un mare câștig” pentru FCSB: ”Are nevoie de cineva de calibrul și valoarea lui”
MediaFlux
Cum arată Mario Mutu, fiul lui Adrian Mutu și al Alexandrei Dinu, la 23 de ani. E de nerecunoscut!
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România