Anchetă a Poliţiei la SAJ Vaslui, unde mai mulţi şoferi sunt suspectaţi de furt de motorină

Poliţiştii de investigare a fraudelor au declanşat o anchetă la Serviciul de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Vaslui, unde mai mulţi şoferi de autosanitare sunt suspectaţi de furt de combustibil în timp ce alimentau maşinile în staţiile de carburanţi.
Romania TV
26 iul. 2013, 21:15
Anchetă a Poliţiei la SAJ Vaslui, unde mai mulţi şoferi sunt suspectaţi de furt de motorină

Potrivit Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui, cercetările în acest caz au fost declanşate în urma unor sesizări făcute de către un salariat al Serviciului de Ambulanţă (SAJ) Vaslui, asistent medical, care reclamă faptul că şoferii autosanitarelor sustrag motorină în timp ce alimentează în staţiile de carburanţi.

Presupusul furt de combustibil s-ar face în complicitate cu angajaţii benzinăriilor, unde SAJ Vaslui are carduri de alimentare pentru fiecare maşină de ambulanţă în parte. Practic, în timp ce alimentează autosanitarele, şoferii ar pune motorină şi în canistrele pe care le-ar avea în maşini, întreaga cantitate de combustibil fiind decontată apoi de pe cardul Ambulanţei.

„Serviciul de Investigare a Fraudelor Vaslui face cercetări privind modalitatea de achiziţie şi consum al carburantului pentru autospecialele din dotarea SAJ. Până la finalizarea anchetei, nu pot fi date publicităţii informaţii din dosarul de anchetă”, a declarat vineri purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ştraub.

Conducerea SAJ Vaslui susţine că toate reclamaţiile făcute sunt fabulaţii ale salariatului care a făcut acele plângeri, însă dacă se vor găsi persoane vinovate acestea să fie trase la răspundere.

„Toate aceste reclamaţii sunt făcute de un asistent medical care se plictiseşte pentru că nu merge la urgenţe. Se plimbă toată ziua prin curtea Staţiei de Ambulanţă Vaslui şi se laudă că vrea să ne tracaseze. Însă, legat de aceste presupuse furturi, nici vorbă de aşa ceva. A existat un incident cu un ambulanţier, care a şi fost sancţionat prin mutarea disciplinară. Poliţia să-şi facă treaba, iar dacă găseşte pe cineva vinovat, să-l tragă la răspundere”, a precizat managerul SAJ Vaslui, Aurora Popa.

Potrivit sursei citate, asistentul medical care a reclamat la Poliţie presupusele furturi de combustibil a fost sancţionat până acum de zece ori pe linie de serviciu, însă fără a preciza în ce anume au constat abaterile.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj