Dosarul privind intervenţia violentă a jandarmilor la protestul Diasporei din 10 august, preluat de Parchetul General

Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus preluarea de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Parchetelor Militare de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti a dosarului privind incidentele violente produse cu ocazia mitingului organizat în zona Piaţa Victoriei, din 10 august 2018, incidente care au avut ca rezultat rănirea mai multor persoane, a anunţat Ministerul Public într-un comunicat de presă. Anunţul Parchetului vine în contextul declaraţiilor în contradictoriu între ministrul de Interne, Carmen Dan, şi Jandarmeria Capitalei pe de-o parte şi prim-procurorul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti privind prezenţa într-un mod oficial a unui procuror militar în celula de coordonare a acţiunilor jandarmilor de vineri din Piaţa Victoriei.  
Romania TV
14 aug. 2018, 13:06
Dosarul privind intervenţia violentă a jandarmilor la protestul Diasporei din 10 august, preluat de Parchetul General

„În cursul zilei de astăzi, 14 august 2018, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus prin ordonanță preluarea de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia Parchetelor Militare de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti a dosarului privind incidentele violente produse cu ocazia mitingului organizat în zona Piaţa Victoriei, din municipiul Bucureşti, în ziua de 10 august 2018, incidente care au avut ca rezultat rănirea mai multor persoane.

În acest dosar, s-a dispus la data de 11 august 2018 începerea urmăririi penale în cauză sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de purtare abuzivă, abuz în serviciu şi neglijenţă în serviciu.

Preluarea dosarului are ca temei cercetarea unitară a evenimentelor, avându-se în vedere şi formularea unor plângeri împotriva ministrului afacerilor interne, prefectului municipiului Bucureşti, conducerii Jandarmeriei Române şi Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti, constituindu-se dosar penal la nivelul Secţiei Parchetelor Militare – PICCJ, dosar în care s-a dispus începerea urmăririi penale in rem pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu şi purtare abuzivă”, se arată în comunicatul Ministerului Public.

Parchetul General precizează că „dosarul preluat de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti a fost constituit ca urmare a sesizării din oficiu a procurorului militar de serviciu al Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, care a constatat din imaginile prezentate în spaţiul public că există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare”.

„În acest dosar au fost înregistrate până în prezent un număr de 126 de plângeri penale şi au fost audiate 74 de persoane”, mai precizează Parchetul General.

Menţionăm că în perioada 15 – 17 august 2018, în dosarul penal constituit la nivelul Secţiei Parchetelor Militare – PICCJ, se vor efectua acte de urmărire penală, inclusiv primirea de plângeri sau denunţuri. Activitatea se va desfăşura la sediul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti.

Carmen Dan: Jandarmeria a fost coordonată de un procuror. Parchetul militar neagă. Procurorul Bogdan Pîrlog: Nu e treaba noastră

Carmen Dan, ministrul de Interne, a susţinut marţi că acţiunea jandarmilor din noaptea protestelor violente din Piaţa Victoriei a fost „supravegheată” de un procuror militar. Informaţia a fost dezminţită de prim-procurorul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti. Ulterior, Jandarmeria Bucureşti a făcut public numele procurorului prezent în piaţă – Bogdan Pîrlog, care a şi semnat un proces verbal de autosesizare. După apariţia numelui său, procurorul militar Bogdan Pîrlog a declarat că a fost prezent în seara violenţelor şi că a încheiat un proces verbal cu cele constatate, însă a precizat că nu a avut niciun rol de „supraveghere”, pentru că nu are competenţe în acest sens.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Universitatea Craiova l-a pierdut înainte de Anul Nou: a reziliat unilateral! Exclusiv
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. S-a stins o mare legendă. A fost o figură emblematică: Realizările, modestia și exemplul său de perseverență vor rămâne vii
Playtech.ro
Când intră pensiile pe card în ianuarie 2026. Data la care vine poştaşul la uşă, întârziată
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Vreme extremă în ianuarie! ANM anunță cum va fi vremea toată luna
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend