Ancheta privind ingerinţele Rusiei în capania lui Donald Trump. Mueller, nemulţumit că lipsesc informaţii cruciale din anchetă

Procurorul special Robert Mueller, care a condus ancheta privind amestecul Rusiei în scrutinul prezidenţial din SUA din 2016, s-ar fi plâns că procurorul general William Barr (ministrul justiţiei din SUA) nu ar fi inclus în rezumatul raportului Mueller informaţii cruciale, producând ''confuzie publică'', a relatat marţi presa americană, citată miercuri de dpa.
Filip Stan
01 mai 2019, 10:36
Ancheta privind ingerinţele Rusiei în capania lui Donald Trump. Mueller, nemulţumit că lipsesc informaţii cruciale din anchetă

Rezumatul de patru pagini prezentat în martie de Barr a fost singurul avut la dispoziţie săptămâni la rândul de cetăţenii şi de parlamentarii americani, până când o versiune editată a raportului a fost difuzată la 18 aprilie.

Potrivit unei informaţii publicate marţi în Washington Post, care citează dintr-o scrisoare trimisă de Mueller Ministerului Justiţiei, procurorul special considera că rezumatul lui Barr „nu captase pe deplin contextul, sensul şi substanţa” activităţii şi concluziilor sale, potrivit Agerpres.

„Există în prezent o confuzie publică în legătură cu aspectele critice ale rezultatelor anchetei noastre”, a scris Mueller, potrivit Washington Post. „Acest lucru ameninţă să submineze scopul central pentru care Ministerul l-a numit pe procurorul special: de a ne bucura de deplina încredere a publicului în rezultatul anchetei”, a mai scris el.

Citeşte şi Mike Pompeo avertizează: Rusia se va amesteca timp de decenii în alegerile din SUA

Informaţia publicată de Washington Post – împreună cu o relatare similară difuzată de The New York Times – intervine cu o zi înainte ca Barr să depună mărturie în faţa unei comisii a Senatului pe marginea anchetei lui Mueller. Este de aşteptat ca audierea să fie dură, fiind foarte probabil ca parlamentarii democraţi să-l atace pe Barr ca urmare a deciziilor luate de acesta în ultimele săptămâni, potrivit Agerpres.

În raportul său, Mueller a concluzionat că Rusia s-a amestecat în scrutin şi a încercat să-l ajute pe actualul preşedinte Donald Trump să câştige alegerile, dar a apreciat totodată că nu a existat o înţelegere între echipa de campanie a lui Trump şi Rusia.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Săptămâna care decide totul! Universitatea Craiova – U Cluj, „dublă” pentru titlu, Cupă și calificarea în Champions League
Capital.ro
Regulă obligatorie la bloc. Condiție pentru proprietari. Se face cerere către Asociația de Proprietari. Refuzul nu are nevoie de explicații
Playtech.ro
Ce salariu are un director de școală în 2026 și de ce funcția devine tot mai puțin atractivă. Tabel comparativ cu veniturile profesorilor
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara