ATENTATELE DIN BOSTON. Departamentul american al Justiţiei dezminte că un suspect ar fi fost ARESTAT

Departamentul american al Justiţiei neagă efectuarea unei arestări în ancheta privind atentatele din Boston, informează CNN, potrivit Mediafax.  
Romania TV
17 apr. 2013, 17:25
ATENTATELE DIN BOSTON. Departamentul american al Justiţiei dezminte că un suspect ar fi fost ARESTAT

Anterior, surse citate de CNN declarau că un suspect a fost arestat în investigaţia privind atentatele de la maratonul din Boston.

Potrivit unei surse din cadrul Biroului Federal de Investigaţii, un suspect a fost identificat pe baza imaginilor înregistrate de sisteme video de supraveghere. Alţi oficiali au declarat că au fost făcute „progrese substanţiale” în ancheta declanşată după exploziile de la maratonul din Boston.

Bilanţul exploziilor produse pe 15 aprilie la maratonul din Boston este de trei morţi şi peste 180 de răniţi.

Preşedintele Barack Obama declara marţi că exploziile sunt de natură teroristă, promiţând că vinovaţii vor fi aduşi în faţa justiţiei. FBI tratează exploziile din Boston ca fiind atacuri teroriste, dar încă nu se ştie dacă este vorba de o organizaţie teroristă internaţională, de o grupare de pe plan intern sau de acţiunile unui individ.

Trei persoane au fost ucise şi peste 100 au fost rănite, luni, în două explozii violente care au avut loc la maratonul din Boston, un carnagiu produs în plin centru al oraşului. Autorităţile au clasificat exploziile drept un atac terorist.

Biroul Federal de Investigaţii a anunţat marţi că nu dispune de informaţii privind eventuale ameninţări proferate înaintea maratonului din Boston.

Citeşte şi: GROAZĂ în SUA, după EXPLOZIILE de la Boston. GALERIE FOTO de la ATENTATE