Anders Breivik, criminalul din Norvegia, ar vrea să fie achitat

Avocaţii lui Anders Breivik au cerut achitarea clientului lor sau măcar cea mai blândă pedeapsă cu putinţă. În acelaşi timp, apărarea extremistului judecat pentru moartea a 77 de persoane a insistat ca acesta să fie declarat responsabil penal. Verdictul este aşteptat în iulie sau august.
Romania TV
22 iun. 2012, 13:08
Anders Breivik, criminalul din Norvegia, ar vrea să fie achitat

În ultima zi a procesului, apărătorii lui Anders Breivik au solicitat instanţei să nu dea curs cererii Parchetului, de a-l interna la ospiciu pe extremist. Ca o pură formalitate, avocaţii au cerut achitarea lui Breivik, din moment ce el se consideră nevinovat.

Apărarea a susţinut că extremistul de 33 de ani este apt să răspundă penal pentru atacurile de acum 11 luni.

Dacă ţinem cont de drepturile fundamentale ale omului şi pornim de la premisa că acuzatul are un proiect politic radical, l-am lipsi de un drept fundamental calificând faptele sale ca patologice. Şi anume de dreptul de a-şi asuma responsabilitatea pentru propriile acţiuni.

Pe 22 iulie 2011, Anders Breivik a îngrozit o lume întreagă. El a deschis focul asupra unor tineri laburişti reuniţi în tabăra de vară de pe insula Utoeya, provocând moartea a 69 de persoane, majoritatea adolescenţi. Înainte de acest atac, Breivik a detonat o bombă în apropierea sediului Guvernului din Oslo, omorând alte opt persoane.

Sursa acestor acţiuni nu este violenţa, ci o credinţă radicală şi o atitudine extremă, care trebuie percepute şi înţelese în contextul cultural al extremei drepte.

Dacă ţinem cont de drepturile fundamentale ale omului şi pornim de la premisa că acuzatul are un proiect politic radical, l-am lipsi de un drept fundamental calificând faptele sale ca patologice. Şi anume de dreptul de a-şi asuma responsabilitatea pentru propriile acţiuni.

 

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Marian Aliuță i-a distrus în direct pe jucătorii de la FCSB: „Glezne de plumb! Dacă jucau 3 zile, nu marcau. Rădoi a venit într-un moment nepotrivit”
Capital.ro
Decizia luată de judecători privind procesul lui Călin Georgescu. Este acuzat de propagandă legionară
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Bucureștiul escortelor, cartografiat: zona cu cea mai mare concentrație de prostituție online din țară
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo, consternat și acum de ce consuma Mircea Rednic dimineața ca fotbalist: ”Fir-ai tu să fii!”
MediaFlux
Anunț oficial! Ce se întâmplă cu munca la negru și salariul în plic
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj