Andrei Caramitru compară criza sanitară cu incendiul de la Colectiv: „Se miră că oamenii îi înjură. Ghinion!”

Andrei Caramitru a analizat modul în care alte țări au gestionat criza Covd-19. El spune că în România situația este extrem de gravă, iar populația trebuie să creadă ce comunică reprezentanții statului. „De parcă am fi proști. Și după se miră că oamenii îi înjură. Ghinion”, a concluzionat Caramitru.
Romania TV
05 nov. 2020, 21:33
Andrei Caramitru compară criza sanitară cu incendiul de la Colectiv:

„Guvernul și președintele vor sa ne spună ca de fapt au grija de sănătatea populației când de fapt suntem singura țara care și-a atins limita la ATi si creștem exponențial. Adică vor sa fie și cu sufletul in rai și – știți voi proverbul mai departe.

Mie mi se pare mai cinstit cum a abordat Trump sau Bolsanaro. Au zis domne asta e se moare in draci dar economia e mai importantă. Măcar nu purtau masca și s-au și infectat, adică au avut și ei un cost in toată povestea. Măcar au fost coerenți in decizii și comunicare.

Sau cum au abordat suedezii – au zis domne noi v-am explicat problema. Restul cum va protejați sau nu e problema voastră. Noi credem ca avem dreptate și celelalte tari sunt tâmpite pentru ca oricum dacă facem măsuri suplimentare, când le ridicam, tot acolo ajungem și nu rezolvam nimic. Între timp fac și ei recomandări mai dure, dar au o logica clară și o comunică.

Ceilalți care iau toți măsuri dure de restricții spun clar da știm ca afectam economia, nu avem ce face, însă prioritatea este sa salvam vieți. Asta e cheia acum.

Și unii și alții nu au mințit, au zis ce cred, și i-au lăsat pe oameni sa judece. La noi însă – ca de obicei – ca la Colectiv – ni se spune ca totul e ok, ca totul e sub control – când de fapt habar nu au ce fac și e un dezastru total. Adică statul la noi e intotdeauna grozav și are grija de noi cumva, e un tătuc bun deși e beat și prost – și voi trebuie sa credeți, sa aveți încredere. De parca am fi proști. Și după se mira ca oamenii ii înjura. Ghinion”, a spus Andrei Caramitru pe pagina sa de Facebook.

Andrei Caramitru, atac devastator la Traian Băsescu: „Bea în exces de disperare. A ajuns iepurele unei panarame” 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Replica genială a lui Cristi Chivu pentru prezentatoarea TV care s-ar iubi cu șeful Interului: ”Dacă spun, mă dau afară!”
Capital.ro
Reguli pentru proprietarii de apartamente. Se obține acordul scris al vecinilor și coproprietarilor. Situațiile în care actele pot fi anulate
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara