Andrei Georgescu a demisionat de la Ministerul Sănătăţii VIDEO

Andrei Georgescu, numit în funcţia de subsecretar de stat în locul lui Raed Arafat la Ministerul Sănătăţii, a demisionat. El a fost nevoit să recurgă la acest gest după ce Arafat a decis să revină la minister, în urma unei discuţii cu preşedintele Traian Băsescu şi cu premierul Emil Boc.
Romania TV
17 ian. 2012, 12:28
Andrei Georgescu a demisionat de la Ministerul Sănătăţii VIDEO

„Consider că am venit într-un moment critic la Ministerul Sănătăţii, cred că am făcut un lucru bun atunci, dar pentru a aplana discuţiile care s-au ivit pe marginea noii legi de sănătate, pentru ca domnul doctor Arafat să fie cooptat în echipa ministerului, am considerat că e mai bine să plec şi să-i las locul medicului Arafat. Că e bine, că e rău, veţi vedea dumneavoastră în următoarele luni. Dar asta e viaţa. Demisia mi-am dat-o înainte de a anunţa premierul”, a spus Georgescu.

Acesta a precizat că a luat decizia de a demisiona, că premierul i-a mulţumit şi i-a spus că a venit în echipa guvernamentală într-un moment critic.

„Trebuie să recunosc că mi s-a propus funcţia de consilier al ministrului şi am refuzat-o”, a adăugat fostul subsecretar de stat.

„Am avut o discuţie amiabilă cu premierul, mi-a cerut părerea în legătură cu situaţiile create. Văzând presiunile care se fac din ultima perioadă, am acceptat să plec. Am considerat că văzând presiunile care se fac că e mai bine să plec eu dacă îl acceptă din nou pe Raed Arafat”, a mai spus Andrei Georgescu.

El a spus că va reveni la Spitalul Universitar de Urgenţă în funcţia de şef UPU.

„Mă întorc medic la Spitalul Universitar de Urgenţă. Mă întoc de unde am plecat. A fost dorinţa mea să-mi dau demisia”, a mai spus Andrei Georgescu.

Andrei Georgescu a fost numit, în 11 ianuarie, subsecretar de stat în locul lui Raed Arafat, după demisia acestuia.

Raed Arafat a demisionat, marţea trecută, din funcţia de subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii, în urma nemulţumirilor privind noile prevederi referitoare la medicina de urgenţă din proiectul Legii sănătăţii şi ca urmare a criticilor formulate la adresa lui de către preşedintele Traian Băsescu.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți