Andronescu: PSD are lideri care pot decide candidatul la preşedinţie

Partidul Social Democrat are lideri care pot decide privind candidatul la preşedinţie, a declarat duminică senatorul Ecaterina Andronescu, referindu-se la opinia formulată de preşedintele Traian Băsescu că PSD va avea propriul candidat la alegerile prezidenţiale, informează Agerpres.
Romania TV
29 sept. 2013, 15:02
Andronescu: PSD are lideri care pot decide candidatul la preşedinţie

„Eu sunt membru al PSD şi cunosc care ne sunt structurile şi cum se iau deciziile. Mă bucur că domnul preşedinte are grijă de Partidul Social Democrat, dar eu cred că are PSD liderii care pot decide şi oamenii care să îi urmeze pe lideri. Deocamdată noi avem o hotărâre luată într-un congres şi ea nu poate fi schimbată decât într-un forum similar, adică într-un congres al partidului. Dar, sigur, domnul preşedinte este în opinia mea purtătorul de mesaje pentru alţi potenţiali candidaţi din alte zone politice şi trebuie să îi respectăm până la urmă opţiunea, deşi din poziţia de preşedinte, conform Constituţiei, asemenea lucruri nu sunt permise”, a afirmat Ecaterina Andronescu, cu prilejul participării la o conferinţă a PSD sector 3.

Întrebată de jurnalişti dacă declaraţia şefului statului se pliază şi pe ceea ce s-a spus de către oameni din PSD că şi-ar dori şi electoratul acestui partid un candidat propriu la prezidenţiale, Ecaterina Andronescu a răspuns că nu exclude acest lucru, dar că nu poate discuta dorinţe. „Noi putem discuta decizii pe care partidul le-a luat prin structurile pe care le are şi în conformitate cu statutul”, a precizat senatorul social-democrat.

Ecaterina Andronescu este de părere că trebuie să se ţină cont de aşteptările cetăţenilor. „Cred că trebuie să ne uităm cu ochii larg deschişi la ceea ce aşteaptă oamenii de la noi. Este mult mai important să răspundem la întrebarea cum facem faţă acestor aşteptări ale oamenilor, în ce măsură putem prin lucrurile pe care noi le facem împreună cu PNL să nu-i dezamăgim şi să ne menţinem electoratul, pentru că dacă ne uităm numai la interesele strict politice ale unui partid sau ale altuia eu cred că nu facem decât să îndepărtăm electoratul de noi şi mă întreb unde ne vor fi votanţii”, a menţionat senatorul PSD.

Referitor la întrebarea gazetarilor vizând declaraţia lui Traian Băsescu potrivit căreia Victor Ponta nu ar fi cel mai bun candidat al PSD la prezidenţiale, Ecaterina Andronescu a spus că partidul are oameni bine pregătiţi, serioşi, responsabili, dar că decizia într-o asemenea situaţie nu o poate lua niciodată cineva din exteriorul partidului. La întrebarea referitoare la o declaraţie potrivit căreia liberalii ar acţiona astfel încât să fie daţi afară de la guvernare, Ecaterina Andronescu a spus este firesc ca un proiect legislativ fie dezbătut „în forurile de conducere şi ale PNL-ului, şi ale USL-ului pentru a merge cu o acţiune coerentă mai departe”.

„Nu cred, în general, parlamentarii când scriu iniţiative legislative de cele mai multe ori nu se consultă cu liderii centrali să spunem şi de aceea apar foarte multe iniţiative care se pierd în comisii. Practic sunt eliminate, nu fac pasul mai departe, pentru că acolo se judecă, în comisiile de specialitate toate punctele de vedere şi cu toate argumentele legate evident şi de buget. Deci pe mine nu mă sperie o asemenea iniţiativă legislativă, pentru că am văzut foarte multe asemenea iniţiative care nu există, apoi nu le regăsim în bugetul de legi pe care Parlamentul le votează şi preşedintele apoi face promulgarea. Dar, fără îndoială, că o lege cum e cea electorală are o greutate specială, nu e orice fel de iniţiativă legislativă”, a afirmat Ecaterina Andronescu.

Ea a spus că nu este dispusă să speculeze lucrurile care poate ţin de „orgolii mai mult sau mai puţin rănite”. „Cred că mai important e să ne uităm la ce putem face împreună pentru cei care aşteaptă lucrurile pe care le-am promis”, a adăugat Ecaterina Andronescu.

DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Destin groaznic! Vedeta lui Liverpool a murit la 12 zile de când făcuse nunta! Trei copii au rămas orfani
Capital.ro
Adio, maestre! Am mai pierdut unul din actorii pe care l-am iubit cu toții enorm: Un uriaş blând cu barbă legendară
Playtech.ro
Cum să răcoreşti maşina în mai puţin de 40 de secunde? Metoda din cinci mişcări care te salvează de căldură
DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Adevarul
Artificiile statului pentru plata unor bugetari de lux: angajați cu leafă la mai multe ministere și indemnizații în multiple Consilii de Administraţie
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Vacanțele românilor, date peste cap de caniculă. Ce se întâmplă la graniță
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
kanald.ro
Nepoata regelui Mihai se declară ființă non-binară. Mesajul transmis de Eelaz Biarneix: „Sunt într-un punct intermediar”
Cancan.ro
Ce se întâmplă cu pensiile speciale. Ilie Bolojan a făcut anunțul mult așteptat
Playsport.ro
Amendă de 1.600 de lei și suspendarea permisului pentru o greșeală banală în trafic. Mare atenție la...
Capital.ro
Vârstnicii care vor încasa 140 de pensii. Mihai Gâdea, în stare de șoc: Scuipă în ochii românilor!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
stirilekanald.ro
Imagini TERIFIANTE cu bărbatul omorât de urs pe Transfăgărășan
Este știrea care face înconjurul României. Decizia de ultima oră luată de Nicușor Dan
MediaFlux
Câți bani pierd pensionarii după aplicarea CASS de 10%. Ilie Bolojan a dat un exemplu
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs