Angajaţi ai restaurantului din Sibiu unde s-au îmbolnăvit turişti de Revelion, purtători de bacterii, potrivit DSP

O parte dintre angajaţii restaurantului din municipiul Sibiu unde peste 40 de turişti s-au îmbolnăvit în noaptea de Revelion sunt purtători de streptococ şi stafilococ, au anunţat, luni, reprezentanţii DSP Sibiu, afirmând că se aşteaptă şi rezultatele altor analize.
Iulian Tudor
04 ian. 2016, 20:25
Angajaţi ai restaurantului din Sibiu unde s-au îmbolnăvit turişti de Revelion, purtători de bacterii, potrivit DSP

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Sibiu, au fost finalizate o parte dintre analizele recoltate la restaurantul în care peste 40 de turişti din Bucureşti s-au îmbolnăvit în noaptea de Revelion, potrivit Mediafax.

„Au fost prelevate 19 probe de exudate faringiene şi nazale de la personalul blocului alimentar. În opt probe din secreţiile nazale s-a izolat stafilococ coagulazo-pozitiv, dintre care două probe cu stafilococ coagulazo-pozitiv, MRSA. În două probe din secreţiile faringiene s-a izolat streptococ beta hemolitic, non grup A”, se arată în comunicat.

Specialiştii DSP Sibiu au arătat că au fost lucrate şi 15 coproculturi de la personal, care sunt negative pentru germeni patogeni, şi patru coproculturi de la persoane cu simptomatologie, turişti, care sunt în lucru.

Restaurantul hotelului din Sibiu unde peste 40 de oameni s-au îmbolnăvit de Revelion a fost închis

De asemenea, sunt în lucru probele din alimentele care au fost servite în 31 decembrie 2015, dar şi probele din materiile prime din care s-au preparat felurile servite, rezultatele analizelor urmând să fie gata către finalul săptămânii.

Între timp, unitatea rămâne închisă din dispoziţia reprezentanţilor Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Sibiu.

În noaptea de Revelion, peste 40 de persoane cazate la o unitate hotelieră din municipiul Sibiu au acuzat simptome ale unei toxiinfecţii alimentare şi au avut nevoie de îngrijirile medicilor, 13 dintre acestea, între care doi copii, fiind transportate la spitale din oraş.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu, Bianca Săbău, declara că, în total, 43 de persoane au acuzat simptome de toxiinfecţie alimentară, după ce, iniţial, zece persoane au avut nevoie de îngrijirile medicilor. De asemenea, alte 30 de persoane au primit îngrijiri medicale la faţa locului, dar au refuzat transportul la spital.

Ulterior, restaurantul hotelului a fost închis temporar, iar administratorii au fost amendaţi cu 4.000 de lei, pentru nerespectarea regulilor de igienă alimentară.

Reprezentanţii ISU Sibiu mai spuneau că alte trei persoane dintre cele 30 cărora li s-au acordat îngrijiri medicale la faţa locului, dar au refuzat transportul la spital, au ajuns în cele din urmă la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Sibiu după ce starea li s-a agravat.

Autorităţile nu au stabilit încă de la ce s-au îmbolnăvit turiştii, majoritatea din Bucureşti, dar, din cele relatate de aceştia, se pare că nu este vorba despre ceea ce au consumat la masa de Revelion, ci de produsele servite în 31 decembrie la masa de prânz.

În urma controlului, s-au găsit şi alte nereguli la agentul economic respectiv, printre care şi faptul că opt dintre persoanele găsite la lucru în blocul alimentar nu aveau carnetele de sănătate obligatorii.

De asemenea, se pare că ouăle găsite în bucătărie erau expirate, dar se aşteaptă rezultatele anchetei şi ale buletinelor de analiză pentru a se lua toate măsurile împotriva restaurantului respectiv.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, apariție de senzație după despărțirea de fiul lui Ion Țiriac. Apare rar în această ipostază
Capital.ro
Statul îți ia proprietatea. Nu se poate face nimic. Proprietarii își pierd dreptul asupra propriilor bunuri
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj