Anghel Iordănescu: „Trebuie să câştigăm în următoarele meciuri”

Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, pe Arena Naţională, în compania selecţionatei Greciei, în etapa a opta a grupei F de calificare la Campionatul European din 2016.
Romania TV
07 sept. 2015, 20:57
Anghel Iordănescu:

ROMANIA – GRECIA 0-0: Selecţionerul Anghel Iordănescu a mulţumit publicului pentru susţinere şi a dat vina pe lipsa de clarviziune în atac pentru rezultatul modest cu Grecia.

„Cu toții ne-am dorit să câştigăm. În primul rând ar trebui să mulțumim publicului pentru cum ne-a susținut. Am avut momente bune de joc, iar per total, nu ne mulțumește acest rezultat.

Din nefericirie, am terminat iar la egalitate, nu am avut claritate la finalizare și ne-am precipitat. Pozitiv este faptul că am atacat și am încercat să marcăm.

Nu avem claritate în atac și nu avem forță. Dacă revin Rusescu, Marica și Stancu, poate vom avea puterea de a marca și vom găsi atacantul care să fie decisiv. Dacă vom avea limpezime în atac și un om cu pasă bună, poate vom marca.

Eu cred că avem posibilitatea să câştigăm cu Finlanda și o putem face”, a spus Iordănescu la TVR 1.

Titular în premieră, Budescu a vorbit despre meciul România – Grecia, 0-0, din preliminariile EURO 2016.

„Din păcate nu am reușit să înscriem. Am avut cele mai mari ocazii ale meciului, dar nu am putut marca.

Am vrut să câştigăm, nu să marchez eu. Avem următorul meci acasă cu Finlanda și trebuie să îl cîștigăm”, a spus Budescu la TVR 1.

Reprezentativa României ocupă locul doi în grupa F, cu 16 puncte, după disputarea a opt etape din preliminariile Campionatului European din 2016.

După opt etape, România are patru victorii, scor 1-0 cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, 1-0 cu Insulele Feroe, şi patru remize, scor 1-1, cu Ungaria, 0-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Ungaria şi 0-0 cu Grecia.

Primul loc în grupă este ocupat de Irlanda de Nord, cu 17 puncte, urmată de România, cu 16 puncte, şi Ungaria, cu 13 puncte.

Finlanda este pe locul patru, cu zece puncte, iar Insulele Feroe este pe locul cinci, cu şase puncte.

Grecia a acumulat trei puncte şi este ultima în grupă.

Etapa a noua programează, la 8 septembrie, meciurile România – Finlanda, Irlanda de Nord – Grecia şi Ungaria – Insulele Feroe.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Eugen Trică a reacționat după declarațiile lui Neluțu Varga la adresa sa: „Am pus mâna pe telefon și l-am sunat”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre Primăria Capitalei. A spus clar unde merge sprijinul său: Nimeni nu mă poate convinge de contrariu!
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Horoscop special pentru prima săptămână din Noiembrie! Ce surprize au pregătit astrele în perioada 3-9 noiembrie 2025
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai