ANI a sesizat DNA în cazul directorului AJOFM Harghita pentru conflict de interese şi abuz în serviciu

Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a sesizat DNA în legătură cu posibila săvârşire de către Tiberiu Pănescu, director executiv în cadrul Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Harghita, a infracţiunilor de conflict de interese şi abuz în serviciu sau de uzurpare a funcţiei.
Filip Stan
11 feb. 2016, 09:23
ANI a sesizat DNA în cazul directorului AJOFM Harghita pentru conflict de interese şi abuz în serviciu

ANI a sesizat DNA cu privire la săvârşirea de către directorul AJOFM Harghita a infracţiunii asimilate faptelor de corupţie şi a infracţiunii împotriva intereselor financiare ale Comunităţii Europene.

Potrivit unui comunicat al ANI, inspectorii de integritate au constatat că, în calitate de director executiv al AJOFM Harghita, Tiberiu Pănescu a participat la luarea unei decizii prin care instituţia pe care o conducea s-a asociat cu Asociaţia Agromro (entitate de la care soţia sa a obţinut ulterior venituri) în vederea implementării unui proiectul finanţat din fonduri europene (POSDRU) — „Noi oportunităţi de ocupare în mediul rural prin Telework”.

De asemenea, Tiberiu Pănescu a intrat în posesia unor informaţii din interiorul AJOFM Harghita, pe care le-a utilizat ulterior pentru obţinerea unor avantaje patrimoniale sub formă de remuneraţie pentru soţia sa, urmare a încheierii de către aceasta a mai multor contracte de prestări servicii cu Asociaţia Agromro.

ANI a sesizat DNA şi cu privire la săvârşirea infracţiunii împotriva intereselor financiare ale Comunităţii Europene şi, respectiv, a celei de abuz în serviciu sau de uzurpare a funcţiei, deoarece s-au conturat premise în sensul inexistenţei unei selecţii pe criterii obiective (soţia lui Tiberiu Pănescu fiind angajată în cadrul Asociaţiei — în detrimentul altor persoane — pe funcţia de formator în cadrul proiectului finanţat din fonduri europene).

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?