Anii de glorie ai naţionalei. Imagini publicate în premieră, după 24 de ani

Înaintea partidei din această seară dintre Grecia şi România, transmisă în exclusivitate de România TV, site-ul Dolce Sport a decis să scoată la lumină fotografii descoperite recent, de la meciul dintre România şi Danemarca din 15 noiembrie 1989. În urma acelei partide tricolorii se calificau după 20 de ani la un Campionat Mondial.

15 nov. 2013, 15:13

Pe 15 noiembrie 1989, România câştiga la Bucureşti meciul decisiv cu Danemarca din preliminariile CM 1990, scor 3-1. Gabi Balint în minutele 25 şi 60 şi Neluţu Sabău în minutul 37 au marcat pentru naţionala noastră, după ce danezii deschiseseră scorul prin Povlsen, în minutul 6.

Astăzi, când se împlinesc 24 de ani de la acea partidă, dolcesport.ro oferă publicului un set de fotografii inedite surprinse la acel memorabil joc. Conform site-ului, cu o singură excepţie, imaginile nu au fost văzute niciodată.