Fabrica din România care duduie în vremuri de criză. Statul iese pe profit!

Dividende de 13,8 milioane lei la Antibiotice Iași. Veniturile companiei au crescut cu 8% în 2024, iar previziunile sunt optimiste şi pentru 2025.
Filip Stan
14 mart. 2025, 09:21
Fabrica din România care duduie în vremuri de criză. Statul iese pe profit!

Antibiotice Iași intenționează să distribuie dividende în valoare totală de 13,8 milioane de lei. Decizia anunțată de producătorul de medicamente Antibiotice Iași va fi discutată și supusă aprobării în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acționarilor, programată pentru 15 aprilie.

Conform situațiilor financiare auditate, profitul net al companiei pentru 2024 a fost de 102,2 milioane de lei și va fi repartizat astfel:

  • 81,2 milioane de lei pentru alte rezerve destinate facilităților fiscale;
  • 5,65 milioane de lei pentru constituirea surselor proprii de finanțare aferente proiectelor cofinanțate din împrumuturi externe;
  • 13,8 milioane de lei pentru dividende, dintre care: 7,31 milioane de lei către Ministerul Sănătății, 6,48 milioane de lei pentru alți acționari, persoane fizice și juridice.

Compania a înregistrat o creștere de 8% a veniturilor totale

Pentru anul 2024, compania a înregistrat o creștere de 8% a veniturilor totale, ajungând la 692,98 milioane de lei. De asemenea, capitalizarea bursieră a Antibiotice Iași se situează la 1,63 miliarde de lei. „Profitul net al exerciţiului financiar 2024, raportat în baza situațiilor financiare anuale auditate, este în valoare de 102.202.828 lei, repartizat conform cerinţelor legale. Destinaţia: alte rezerve pentru facilităţi fiscale: 81.210.993 lei; constituirea surselor proprii de finanțare pentru proiectele cofinantate din împrumuturi externe (O.G. nr. 64/2001 art. 1, alin.1, lit c1 ): 5.657.528 lei; dividende din care: 13.800.876 lei; dividende cuvenite acţionarului majoritar: 7.316.848 lei; dividende cuvenite altor persoane juridice si persoane fizice: 6.484.028 lei”, arată convocatorul transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Un gigant japonez vrea să cumpere o fostă fabrică comunistă care tocmai a dat faliment. Preţul de pornire este de 35 de milioane de dolari, plus TVA.

Amintim că Ministerul Sănătății rămâne principalul acționar al companiei, deținând un pachet de 53,01% din acțiuni.

În 2024, compania a obținut venituri totale de 692,98 milioane de lei

În 2024, compania a obținut venituri totale de 692,98 milioane de lei, cu 8% mai mult decât în 2023, când erau 640,73 milioane de lei. Aceste venituri au fost generate prin extinderea afacerii în noi zone, adăugarea de produse noi, creșterea eficienței producției și continuarea investițiilor.

România dă lovitura! Se construieşte gigafabrica echipată cu 100.000 de cipuri de ultimă generaţie

Cheltuielile totale pentru a obține aceste venituri au fost de 589,69 milioane de lei, cu 7% mai mari decât în 2023, când erau 549,2 milioane de lei. Profitul brut a fost de 103,29 milioane de lei, cu 13% mai mult față de 2023, când era 91,52 milioane de lei. Profitul net a ajuns la 99,42 milioane de lei, mai mult decât în 2023, când a fost de 81,08 milioane de lei.

La sfârșitul anului 2024, datoriile companiei erau de 387,69 milioane de lei. Decizia anunțată de producătorul de medicamente Antibiotice Iași va fi discutată și supusă aprobării în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acționarilor, programată pentru 15 aprilie.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Cine este, de fapt, mama lui Karim Adeyemi. În ce oraș superb din România s-a născut și ce facultate prestigioasă a urmat
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Topul celor mai căutate specializări la liceu în 2026. Ce profil au ales cei mai mulți elevi și ce situații atipice a scos la iveală repartizarea
Adevarul
Planul secret pentru „Santinela NATO” la Marea Neagră. Obstacolul neașteptat în calea României
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Imagini-bombă cu Simona Țăranu, care s-a refugiat într-un colț de paradis | GALERIE FOTO
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini de la priveghiul actriței Adela Mărculescu. Trupul neînsuflețit, depus la Biserica „Sfântul Gheorghe Nou“. Unde va fi înmormântată FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România