Antonescu: Alegerile europarlamentare, importante pentru soarta PNL în echilibrul politic al României

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, duminică, la Sinaia, la Şcoala liberală de economie organizată de cluburile studenţeşti liberale, că alegerile europarlamentare din 2014 au o importanţă politică "nu atât în sine", cât "mai cu seamă pentru soarta PNL în echilibrul politic al României".
Romania TV
03 nov. 2013, 12:34
Antonescu: Alegerile europarlamentare, importante pentru soarta PNL în echilibrul politic al României

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, le-a spus tinerilor liberali participanţi la prima ediţie a Şcolii liberale de economie „Friedrich Hayek” că la alegerile europarlamentare de anul viitor liberalii vor merge „clar, concret şi punctual prin ei înşişi”.

Crin Antonescu a afirmat că alegerile europarlamentare din 2014 ar putea să aducă în Parlamentul European mulţi eurosceptici.

El le-a mai spus studenţilor liberali că nu poate exista guvernare legitimă în România fără PNL şi că dreapta legitimă competentă şi capabilă să realizeze obiectivele politice nu se poate face fără PNL şi în afara acestui partid.

„PNL stă astăzi şi pentru următorii ani pe axul central al politicii româneşti, în sensul în care nu există şi nu poate exista o guvernare coerentă şi legitimă fără PNL, pe de-o parte, şi, pe de alta, că nu există dreaptă legitimă, competentă şi capabilă să realizeze obiective politice ale dreptei în afara PNL sau fără PNL”, a afirmat Crin Antonescu.

El a vorbit şi despre „o poziţie axială a PNL în politica românească”, spunând, totodată, că este conştient că unii dintre aliaţii politici ai liberalilor nu iubesc acest partid.

„Nu suntem cel mai mare partid din România, evident în sens cantitativ, nu suntem nici pe de parte partidul cel mai scutit de inconveniente din afara democraţiei politice. Suntem un partid pe care, în afara alegătorilor noştri, a oamenilor care înţeleg şi acceptă mesajul nostru, nu-l iubesc foarte mulţi dintre competitori, adversarii şi chiar aliaţii politici. La urma urmelor, ca liberali, trebuie să înţelegem asta. Dar numai PNL are această poziţie axială în acest moment în politica românească şi ea trebuie folosită, onorată, pentru că, aşa văzând lucrurile, înţelegem că viitorul României nu se poate construi în niciun fel fără PNL şi, în acelaşi timp, că PNL nu poate fi scutit în nicio formulă sau nu se poate scuti el însuşi de responsabilitate. Nu există scuză pentru PNL, chiar dacă există atât de multe dificultăţi”, a mai spus preşedintele PNL.

Crin Antonescu a participat, duminică, la Sinaia, la sesiunea de închidere a primei ediţii a Şcolii liberale de economie „Friedrich Hayek”, organizată de Cluburile Studenţeşti Liberale şi la dezbaterea „România pentru mediul de afaceri”, organizată de Tineretul Naţional Liberal.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
De la cat pornesc ofertele de Revelion 2025-2026. Prețurile nu sunt deloc mici
Fanatik.ro
Destinația de vacanță aleasă de Florinel Coman. Celebrul fotbalist a ales un loc exotic, extrem de apreciat de marile vedete
Capital.ro
A murit marele actor al României. Liderul Revoluției din Arad s-a stins din viață: Eternă recunoștință. Să-ți fie sufletul în lumină, Lider al Libertății
Playtech.ro
Programul supermarketurilor pe 30 noiembrie și 1 decembrie 2025: ce magazine sunt deschise și până la ce oră
Adevarul
„NET!”. Cum a decurs o întâlnire a Maiei Sandu cu atotputernicul Andriy Iermak, fostul consilier de încredere al lui Zelenski
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Târgul de Crăciun din Craiova, declarat cel mai frumos din Europa. Târgul a primit sute de mii de voturi din toată lumea
iamsport.ro
Marian Ceaușescu s-a dus peste frații Tate la DIICOT! Dialog neverosimil: ”Ești singurul jurnalist dedicat! Când te vedem în ring?” / ”Sunteți vinovați sau nu?”
MediaFlux
Schimbări pentru clienții băncilor. Noi obligații impuse de Uniunea Europeană
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri