Antonescu: Alianţa electorală USD pentru alegerile europarlamentare nu este o surpriză

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni că alianţa USD pentru alegerile europarlamentare nu este o surpriză, relatează Agerpres.
Romania TV
10 feb. 2014, 15:39
Antonescu: Alianţa electorală USD pentru alegerile europarlamentare nu este o surpriză

‘Că vom merge pe liste separate se ştia demult. Uniunea sau alianţa electorală pentru alegerile europarlamentare constituită astăzi nu este nicio surpriză. Din punctul meu de vedere este un lucru normal, un lucru anticipat, este o alianţă formată din aliaţi ai noştri şi urez succes la europarlamentare. (…) Noi vom candida la alegerile europarlamentare sub sigla PNL. Nu e niciun fel de confuzie în această privinţă şi asta ne interesează pe noi’, a spus Antonescu, la Palatul Parlamentului.

Preşedintele PSD, Victor Ponta, cel al UNPR, Gabriel Oprea, şi liderul PC, Daniel Constantin, au semnat luni protocolul alianţei electorale Uniunea Social Democrată (USD) pentru alegerile europarlamentare.

‘Este o alianţă electorală care îşi propune fără niciun fel de teamă să câştige primul loc în încrederea electoratului român în confruntarea pe care o vom avea pe 25 mai, să dovedească capacitatea de a lucra împreună atât în structurile europene, în structurile naţionale, guvernamentale, parlamentare şi locale. Vreau să-i mulţumesc şi primarului general Sorin Oprescu, care este astăzi invitatul Uniunii Social Democrate la acest moment special şi nu ascund faptul că îmi place foarte mult atunci când reuşim să fim uniţi’, a declarat Ponta la Palatul Parlamentului.

El a adăugat că această alianţă electorală care cuprinde trei dintre partidele USL are două dintre cele trei litere ale USL, dar îşi propune să aibă 100% mesajul, acţiunea şi obiectivele cu care din 2011 până acum s-au prezentat în faţa oamenilor în alegerile locale, în alegerile parlamentare şi cu care se vor prezenta şi în alegerile din 25 mai.

‘Vreau să îi rog pe toţi cei care vor merge la Bruxelles, la Strasbourg ca România să fie mai bine reprezentată în Parlamentul European, că România este o ţară încă mult subevaluată şi faţă de care există foarte multe prejudecăţi şi sunt convins că, aşa cum am reuşit în România să câştigăm toate bătăliile electorale, la fel o vom face şi în Parlamentul European’, a susţinut premierul.

Partidul Naţional Liberal, care face parte din USL, va candida pe liste separate în alegerile europarlamentare din 25 mai, conform unei înţelegeri anterioare cu social-democraţii.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
”Sensibilul” baron Ionel Arsene vrea să scape de pedeapsa din România după modelul Alina Bica. Fostul șef CJ Neamț a fugit în Italia de frica pușcăriei
Capital.ro
Plata cu cardul offline. Pas istoric în domeniul plăților digitale. Unde se aplică măsura din 2026
Playtech.ro
Ce acoperă o asigurare facultativă a locuinței și cât costă. De ce este important să o ai chiar
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
Fiica de 14 ani a femeii găsite fără viață într-o pădure la marginea Capitalei a fost reținută pentru instigare la omor calificat! Adolescenta l-ar fi convins pe iubitul ei să-i ucidă mama
Cancan.ro
Ultimele mesaje postate de Flavia Groșan. Ce chinuri a trăit înainte să intre în comă doctorița controversată din pandemia Covid
iamsport.ro
Replică DEZLĂNȚUITĂ a lui Becali pentru Rădoi, 'învățătorul mapamondului': 'Hai să-ți spun un lucru!'. Ce i-a zis, de fapt, Lucescu la telefon
MediaFlux
Obligatoriu pentru toți românii care au gaze. Se dau amenzi de până la 25.000 de lei
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025