Antonescu: Băsescu putea rezolva azi tot acest scandal printr-un singur gest: demisia

Fostul preşedinte al PNL, Crin Antonescu, se declară ''şocat'' de modul în care evoluează cazul Mircea Băsescu şi susţine că ''un asemenea scandal, indiferent care va fi decizia şi explicaţiile lui Traian Băsescu, va căpăta amploare internaţională şi va prejudicia încă o dată grav imaginea României'', informează Agerpres.
Romania TV
19 iun. 2014, 20:39
Antonescu: Băsescu putea rezolva azi tot acest scandal printr-un singur gest: demisia

”Cred că e o situaţie de maximă gravitate şi că era nevoie de mai multe explicaţii din partea lui Traian Băsescu. Cred că aceste declaraţii ale preşedintelui sunt insuficiente şi vin prea târziu, pentru că, asocierea între scandalul care îi are ca principali actori pe Mircea Băsescu şi Florin Anghel zis şi Bercea Mondialul şi domnia sa nu poate fi ocolită! Traian Băsescu putea rezolva astăzi tot acest scandal printr-un singur gest: demisia. Demisia nu ţi-o dai atunci când eşti în poziţii foarte mari, doar dacă eşti vinovat de ceva sau doar dacă ai o vinovăţie directă. Demisia are multe semnificaţii şi dincolo de cei care au o părere greşită despre demisie, demisia este un act politic care nu înseamnă doar retragere, demisia poate să fie un act politic foarte ofensiv, ea are multe semnificaţii”, afirmă Antonescu, joi.

Mircea Băsescu a REFUZAT să discute cu procurorii DNA. Vezi ce le-a spus anchetatorilor

El spune că viitorul politic al preşedintelui este ”unul extrem de restrâns”: ”Nu văd un viitor politic preşedintelui Băsescu, dar imaginea României şi asocierea familiei prezidenţiale cu un asemenea scandal durează!”, conchide Crin Antonescu.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat joi că nu a avut o discuţie cu fratele său, Mircea Băsescu, cu privire la sprijinirea lui Anghel Sandu în ce priveşte procesele acestuia.

Totodată, el a dat asigurări că nu va face niciun fel de intervenţie la nicio instituţie a statului pentru a-l proteja pe fratele său, Mircea Băsescu, arătând că în cazul în care acesta a săvârşit ceva ilegal va trebui să răspundă în faţa legii.

Băsescu a dat asigurări că între nevoia de consolidare a justiţiei şi reflexul firesc de a-şi apăra fratele alege consolidarea justiţiei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ultrasul galez care a intrat pe gazon în Ghencea chiar înainte de România – Țara Galilor 2-1: „CSA Steaua, nu FCSB”
Capital.ro
Taxă suplimentară pentru proprietarii de mașini și locuințe. ANAF a stabilit termenul-limită pentru plată. Cine intră pe lista contribuabililor vizați
Playtech.ro
Partea toxică a socului pe care mulți o pun din greșeală în socată. Ce trebuie îndepărtat înainte de preparare
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți