Antonescu, despre neprezentarea la discursul lui Băsescu: E un preşedinte legal, dar nu unul legitim

Crin Antonescu a anunţat marţi că nu va asista la discursul pe care Traian Băsescu îl va susţine înn plenul reunit al Parlamenatului, motivând că, în fapt, şeful statului şi-a pierdut legitimitatea o dată cu referendumul din vara anului trecut. Traian Băsescu vine marţi, de la ora 15, plenului reunit al Parlamentului, fiind pentru prima dată când preşedintele se adresează legislativului ales în decembrie 2012. La discursul şefului statului vor asista parlamentarii PSD, PDL şi UDMR, liberalii anunţând intenţia de a nu participa la şedinţă.
Romania TV
12 mart. 2013, 11:51
Antonescu, despre neprezentarea la discursul lui Băsescu: E un preşedinte legal, dar nu unul legitim

„Astăzi, domnul Traian Băsescu, legal preşedinte al României a dorit să se adreseze Parlamentului. E un drept, o prerogativă prevăzută în Constituţia României şi ca atare împreună cu preşedintele Camerei am dat curs solicitării domnului Traian Băsescu convocând cele două camere. Am procedat corect, fără nicio interpretare şi ezitare. Nu voi fi prezent în plenul Parlamentului la acest mesaj al preşedintelui pentru că din punctul meu de vedere, din vara anului trecut după referndum Traian Băsescu nu mai e un preşedinte legitim al României. E un preşedinte legal, dar nu e unul legitim. Un om care a sfidat voinţa exprimată în cel mai democratic mod de 7 ,5 milioane de cetăţeni nu mai poate fi legitim. Ca atare, tot ceea ce este constituţional şi legal obligatoriu pentru mine ca preşedinte al Senatului, am făcut şi voi face. Tot ceea ce ţine de legitimitate, am făcut şi voi face în înţelesul de care vorbesc acum”, a declarat, marţi, Crin Antonescu.

Preşedintele Senatului a precizat că îşi asumă gestul politic de a nu fi prezent la discursul lui Băsescu, acuzându-l pe şeful statului că în urma referndumului dinn vară nu mai are nici prerogativele necesare pentru a dirija politica externă.

„Nu e vorba că aş avea o altă treabă, sau că aş găsi un pretext, sau că aş fi ocupat, sau că nu aş dori să vin la muncă. E vorba de faptul că e un gest politic pe care mi-l asum. În plus faţă de considerentul exprimat anterior cred că din păcate pentru această ţară Traian Băsescu este şi descalificat. Asta înseamnă şi obligaţiile faţă de politica externă. În loc să facă toate eforturile pentru a maximiza şansele intrării în Schengen nu a făcut decât să transforme subiectul în controversă politică internă şi să ofere pretexte pentru un motiv aparent al amânării României în Shengen”, a adăugat Antonescu.

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a declarat, luni, că va participa la şedinţa de plen reunit în care preşedintele Traian Băsescu se va adresa Parlamentului, el arătând că, dacă omologul său de la Senat, Crin Antonescu, pleacă, atunci cineva trebuie să şi muncească.

DailyBusiness
Turişti înşelaţi într-o cunoscută staţiune din Italia. Taxa absurdă care apărea pe nota de plată
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Bebe Mihu, soțul Mariei Dragomiroiu, șochează lumea artistică: taxă la concertele din piețe și la zilele comunelor
Capital.ro
Mașinile respinse automat la ITP. Ordin RAR, nu se acordă aviz la inspecție. 3 ani de închisoare dacă mergi așa pe șosele
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Mihai Călin atacă dur naţionalismul: „Creştinismul nostru naţional e, de fapt, fascism”. Ce spune actorul despre Sergiu Nicolaescu
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Nu va fi grevă generală la începutul anului școlar, anunță un șef sindical
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
O tânără de 22 de ani a murit la scurt timp după efectuarea unui CT de rutină. Cum s-a produs tragedia
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Beneficii la pensie. Anunț de la Casa Națională de Pensii privind datele românilor
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!