Antonescu: Privesc cu multă seninătate europarlamentarele şi în niciun caz ca pe o competiţie în USL

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, că priveşte "cu multă seninătate" alegerile europarlamentare din mai 2014, şi nu ca pe o competiţie în interiorul Uniunii Social Liberale. Liderul liberal a mai spus că în situaţia unui eşec al partidului la europarlamentare, nu va veni nimeni din interiorul PNL să reproşeze acest lucru şi că va lua el măsurile de rigoare, admiţând faptul că alegerile vor arăta "o anumită pondere" a formaţiunilor politice.
Romania TV
13 nov. 2013, 20:47
Antonescu: Privesc cu multă seninătate europarlamentarele şi în niciun caz ca pe o competiţie în USL

„Dacă suntem suficient de raţionali – şi eu cred că suntem – n-avem niciun motiv nici să rupem USL, să nu continuăm proiectul după aceea până în 2016, nici să tragem concluzii nepotrivite. Europarlamentarele sunt un test în primul rând de natură organizatorică pentru partidele care participă şi, evident, sunt un semnal politic care arată pentru fiecare partid participant o anumită pondere. Nu văd ce s-ar putea întâmpla pentru ca toate motivele care au dus la constituirea USL, la funcţionarea unui guvern comun, să fie anulate şi, din punctul acesta de vedere, eu privesc cu multă seninătate aceste alegeri şi în niciun caz ca pe o competiţie în interiorul USL”, a declarat preşedintele PNL, într-o emisiune la TVR 1.

Antonescu a fost întrebat dacă nu va fi prilej pentru voci din PNL să-i reproşeze un eşec la europarlamentare în cazul unui scor nesatisfăcător.

„În momentul în care partidul ar avea cu acest prilej sau cu altul un eşec atât de semnificativ, nu trebuie să vină cineva din interiorul partidului, că cineva-ul ăla din interiorul partidului nu vine. O spun eu, de pe acuma. Îmi iau eu singur măsurile care trebuie luate. Adică, dacă am un eşec atât de semnificativ la europarlamentare … iau toate măsurile pe care un lider democrat de partid le ia”, a afirmat liderul PNL.

El a fost întrebat dacă va spune public care sunt respectivele măsuri.

„Nu voi spune, pentru că nu va fi un eşec. Iau aceeaşi măsură pe care ar lua-o probabil şi Victor Ponta în cazul unui eşec, a ceea ce ar socoti dânşii eşec sau ceea ce ar fi trebuit sau ar trebui să facă şi liderii celorlalte partide”, a mai spus Antonescu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fosta iubită a unui celebru fotbalist va fi concurentă la Insula Iubirii. Cum se descrie frumoasa vedetă
Capital.ro
Doliu fără margini: a murit Marea Doamnă a televiziunii din România. Sanda Țăranu avea 87 de ani
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți